21 cze

Yerba Mate w świetle badań naukowych

Czy yerba mate jest zdrowa

Yerba Mate to roślina z Ameryki Południowej, z której przygotowuje się aromatyczny napar, popijany najczęściej z chęci dodania sobie energii. Napój ten znany jest również w Polsce i z powodzeniem zastępuje nam kawę lub herbatę. Oprócz codziennych praktyk „siorbania” yerby, ostrokrzew paragwajski (nazwa botaniczna) jest od wielu lat przedmiotem badań naukowych. Powodem przeprowadzania prób w warunkach laboratoryjnych jest zapewne fakt, że yerba jest bardzo popularnym napojem w kulturze południowoamerykańskiej, któremu przypisuje się pozytywny wpływ na zdrowie. Pod jakim kątem najczęściej bada się Yerba Mate?

Czy Yerba Mate jest zdrowa?

yerba mate a zdrowie

Trudno prześledzić wszystkie badania i próby naukowej odpowiedzi na pytanie „czy Yerba Mate jest zdrowa? Było tego zbyt dużo. Oczywiście najwięcej tekstów poświęconych Yerba Mate powstaje w Ameryce Południowej, gdzie napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest codziennością i sięgają po niego wszyscy z przyzwyczajenia. W Argentynie nawet istnieje Narodowy Instytut Yerba Mate (INYM), który inicjuje i finansuje badania nad właściwościami tej rośliny.

Wiele zainteresowania budzą rozważania naukowców poświęcone tematowi Yerba Mate, a zdrowie i wpływie na zrzucanie zbędnych kilogramów. Ten temat cieszy się ogromną popularnością zawsze i wszędzie. Wszelkie nowinki na temat skutecznych wspomagaczy w walce z nadwagą są przyjmowane z wielkim entuzjazmem.

Yerba Mate zdrowie

Yerba Mate, a zdrowie – historia badań nad yerbą.

Pierwsze szczegółowe badania nad tematem Yerba Mate, a zdrowie przeprowadzono w 1964 r., zorganizował je Instytut Pasteura wraz z Paryskim Towarzystwem Naukowym. Do rozpoczęcia  badań przyczyniła się pewna obserwacja. Naukowców zaciekawił fakt, że np. w Argentynie ludzie, którzy regularnie piją yerbę rzadziej cierpią na otyłość. Później dotarły do naukowców jeszcze inne intrygujące informacje odnośnie dobrej kondycji mieszkańców terenów  dotkniętych głodem, którzy piją yerbę. Te bardzo ogólne spostrzeżenia zainspirowały francuskich naukowców, aby wziąć ostrokrzew paragwajski pod lupę. Jak się okazało napar z ostrokrzewu paragwajskiego  posiada prawie wszystkie niezbędne do życia związki odżywcze, a ponadto pomaga schudnąć i oczyszcza organizm z toksyn (Czytaj więcej na National Geographic).

 

czy yerba jest zdrowa

Te jedne z pierwszych badań rzuciły jasne światło na Yerba Mate i zaczęto się nią jeszcze bardziej interesować. Późniejsze zmagania naukowców dotyczyły w głównej mierze „pobudzającego” działania naparu z ostrokrzewu paragwajskiego. Wiele uwagi poświęcono właśnie temu zjawisku, poszukując odpowiedzi na pytanie, co właściwie odpowiada za poczucie przypływu energii po wypiciu yerby. Zaczęto doszukiwać się w Yerba Mate nieznanej do tej pory substancji, którą nazwano roboczo „mateiną”.  Oczywiście yerba zawiera kofeinę,  jednak jej ilość jest śladowa. W związku z tym efekt „pobudzenia” musi powodować inna substancja.

Wciąż pojawia się wile badań poświęconych mateinie, jednak ostatecznie nie wyodrębniono tej substancji. Wieloletnie eksperymenty w tym zakresie prowadzili naukowcy z Instytutu Higieny w Hamburgu, jednak wciąż słychać głosy podważające istnienie mateiny. Niemniej jednak unikalna kombinacja związków organicznych – szczególnie alkaloidów purynowych – sprawia, że rzeczywiście yerba jest uznana za naturalny energetyk, który na równi z kawą, a może nawet lepiej, dodaje siły i niweluje uczucie zmęczenia.

Warta uwagi jest również informacja, że Yerba Mate mimo tego, iż jest bardzo często porównywana do kawy, nie uzależnia. Nawet jeśli tak nie jest, to z całą pewnością nasz organizm skorzysta na tym zdrowym „uzależnieniu”. 😉 Czy yerba mate jest zdrowa? Zdecydowanie TAK!

Chatka z Yerba Mate poleca – Yerba Mate Colon, Yerba Mate Rosamonte:

Jeżeli zależy Ci na przyspieszeniu metabolizmu i wsparciu efektów odchudzania polecamy Yerba Mate Colon, która jest szeroko doceniana za swoje właściwości oczyszczające, wspierające odchudzanie i moczopędne.

 

Yerba Mate Colon

Yerba Mate Colon

Dla osób, którym zależy na maksymalnym pobudzeniu rekomendujemy herbatę Yerba Mate Rosamonte. Składa się ona z mieszanki wyselekcjonowanych liści i gałązek, które przed zapakowaniem leżakowały przez 2 lata! Przekłada się to na niezwykły aromat i pobudzenie, jakie gwarantuje nam ten rodzaj yerby.

Yerba Mate Rosamonte

Yerba Mate Rosamonte

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate