26 kw.

Yerba Mate zielonym złotem Ameryki Południowej?

plantacja yerba mate

Utarło się już stwierdzenie, że Yerba Mate to „zielone złoto” Ameryki Południowej. Coraz bardziej docenia się yerbę również poza jej ojczyzną i eksportuje pod szyldem rośliny o wyjątkowym aromacie i działaniu. Czy zasługuje na takie miano?

Yerba
to napar z ostrokrzewu paragwajskiego o unikalnych właściwościach, które doceniamy szczególnie wtedy, kiedy brakuje nam energii. Naturalny, zielony napój pobudzający jest bardzo popularny w Ameryce Południowej, a szczególnie w Argentynie, Paragwaju i Urugwaju. Popularność yerby w tych miejscach wynika zarówno z  warunków klimatycznych – naturalnie występuje tam ostrokrzew paragwajski, jak i z tradycji. Bogata historia spożywania i uprawy yerby to obecnie nieodłączna część kultury południowoamerykańskiej, która sięga połowy XVII wieku i praktyk misjonarzy jezuickich.

Yerba Mate dziś jest dostępna i co najważniejsze bardzo popularna na całym świecie. Święci triumfy również w Polsce, gdzie coraz chętniej sięgamy po nią, gdy brakuje nam siły i potrzebujemy dodatkowej dawki energii.

plantacja yerba mate

Czy rzeczywiście Yerba Mate to roślina o unikalnych właściwościach?

Yerba zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników przede wszystkim z uwagi na swoje silne właściwości „pobudzające” organizm. Dlatego bywa określana zieloną alternatywą dla kawy. Co w takim razie przemawia dodatkowo na korzyść yerby? Wyrazisty smak  naparu może nie przypaść wszystkim do gustu, ale warto spróbować tego zielonego specyfiku z kilku innych powodów. Oprócz tego, że bywa chętnie pita, aby osiągnąć natychmiastowy efekt, kiedy chcemy poprawić koncentrację, to  również korzystnie wpływa na organizm przy dłuższym, regularnym stosowaniu. Wspomaga zrzucanie zbędnych kilogramów i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Jest źródłem witamin m.in A, E i tych z grupy B (B2, B6). Działa moczopędnie i wspomaga pracę nerek oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn. Ciężko znaleźć inną roślinę, napar, który miałby tak szerokie spektrum pozytywnego wpływu na organizm. Korzyści płynące z regularnego picia yerby bez wątpienia skłaniają nas do przekonania, że Yerba Mate jest na wagę złota. 😉

Poza tym można rzec, że Yerba Mate pretenduje do miana „zielonego złota” Ameryki Południowej również z uwagi na fakt, że występuję w środowisku naturalnym wyłącznie na tym kontynencie. Jest bowiem rośliną subtropikalną, której uprawa wymaga specyficznych warunków. Odpowiednia ilość opadów i nasłonecznienia gwarantuje wzrost pełnowartościowych liści ostrokrzewu paragwajskiego, a więc prawdziwą kopalnią tego „złota” bez wątpliwości pozostaje właśnie ta część świata.

yerba mate

Czy Waszym zdaniem Yerba Mate zasługuje na miano „zielonego złota” Ameryki Południowej? My uważamy, że tak! Dlatego w Chatce z Yerba Mate mamy rozmaite odmiany suszu wprost z południowoamerykańskich upraw. 🙂

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate