22 cze

Yerba Mate w kulturze popularnej

Yerba Mate już wielokrotnie lądowała w laboratoriach, gdzie naukowcy starali się poznać skład tej rośliny i jej wpływ na organizm (Czytaj więcej). Poza nowinkami naukowymi z całą pewnością yerba intryguje również z kulturowego punktu widzenia. Yerba to zdecydowanie coś więcej niż napój, to nieodłączny element kultury Ameryki Południowej. Ogromna popularność yerby na całym świecie sprawia, że zaczęła pojawiać się nie tylko w tekstach naukowych, ale także w tekstach kultury.

Popijanie yerby to praktyki, które mają wymiar społeczny. Być może dlatego Yerba Mate bywa niekiedy inspiracją  dla artystów i motywem pojawiającym się w szeroko rozumianej kulturze popularnej. Yerba Mate na dobre zagościła w memach, bywa także popularyzowana na koszulkach, a nawet można o niej usłyszeć w piosenkach i to w dodatku polskich. 😉

music-69990_1280

Yerba Mate w memach

Już chyba nikt nie wyobraża sobie surfowania po internecie bez miłych przerywników – memów, które bawią, ale nie tylko. Śmieszne, wielokrotnie powielane obrazki to swego rodzaju współczesna „mądrość ludowa”. Jakkolwiek zabawnie to brzmi, to nie zapominajmy, że termin „mem” powstał jako kulturowy odpowiednik „genu”, który miałby oznaczać jednostkę informacji powielaną w danym kręgu kulturowym (autorem tej teorii jest Richard Dawkins – brytyjski biolog, ewolucjonista i znany popularyzator nauki).
Co pojawia się na memach z Yerba Mate? Przede wszystkim natura, energia, pobudzenie lub przewrotnie tekst „wypił yerbę i zasnął” albo hasło „zdrowe uzależnienie”. 😀 Takie ujęcie tematu bawi, ale także trafnie charakteryzuje i popularyzuje ten niezwykły napój.

Przesłanie: Yerba Mate

Koszulki z nadrukami królują w każdym sezonie. Napis „Yerba Mate” lub nadruk matero również można zobaczyć na odzieży, która ucieszyłaby niejednego miłośnika naparu z ostrokrzewu paragwajskiego. Co prawda nie są one powszechnie noszone, choć być może w Ameryce Południowej pojawiają się częściej na ulicach, ale można je dostać w  różnych wariacjach na temat mate. 🙂 Z czym właściwie kojarzy się taka „stylizacja”?
Być może to jedynie ubranie z odrobiną humoru, ale także obraz/przesłanie w przestrzeni publicznej, który z całą pewnością budzi pozytywne skojarzenia, które zdecydowanie wykraczają poza wyraz uwielbienia tego napoju.

W rytmie mate

Na polskim rynku muzycznym mamy przykład, który pokazuje, że yerba może stać  się nawet inspiracją dla artystów. Zespół o wdzięcznej nazwie „Mate” tworzą zapewne  wielcy fani naturalnego energetyku rodem  z Ameryki Południowej. Nie mniej znaczący tytuł nosi jedna z piosenek – “Reggeamate”. Wydaje się, że utwór rozpoczyna charakterystyczne „siorbanie” yerby, które, jak się okazuje, jest bardzo melodyjne i może być świetnym intro do energetyzującej piosenki o spokoju ducha i pozytywnym nastawieniu. Wszystko się zgadza! 😉

Czy znacie jakieś inne przykłady Yerba Mate w kulturze popularnej? 🙂

 

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate