24 Maj

Yerba Mate i medytacja

Pakiet startowy

W sieci pojawia się zaskakująco dużo opinii, w których obok znanej nam dobrze Yerba Mate pojawia się słowo „medytacja”. Co może łączyć napar z Ameryki Południowej z technikami pracy z umysłem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Co prawda nie jesteśmy specjalistami od medytacji, ale jako wielcy fani yerby wiemy dużo o jej właściwościach, które, jak się okazuje, doceniają także zwolennicy medytowania.

6107353399_f02b40962c_bPhoto credit: Spirit-Fire via Scandinavian / CC BY

Medytacja z języka łacińskiego meditatio oznacza rozważanie, zagłębienie się w myślach. Jednak w praktyce przybiera różnorodne formy w zależności od zaplecza teoretycznego, które wspiera to działanie. W kulturze zachodniej faktycznie bywa często utożsamiana z namysłem czy rozważaniem (elementy medytacji są niekiedy wykorzystywane nawet przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne). Natomiast w kulturze wschodniej częściej spotyka się praktyki medytacyjne, których cel jest odwrotny i polega na wyzbyciu się wszelkich wyobrażeń i natłoku myśli. Choć medytacja w różnych odmianach dąży do innych celów, to wspólnym mianownikiem wszelkich działań tego typu możemy uczynić: pracę z umysłem.

Czy Yerba Mate pomaga w medytacji?

Łączenie picia yerby z praktykami medytacyjnymi wcale nie jest takie zaskakujące, kiedy przyjrzymy się właściwościom, które przypisuje się temu napojowi. Oprócz licznych zalet, które wpływają bezpośrednio na stan fizyczny naszego organizmu podczas regularnego spożywania yerby, coraz więcej źródeł podaje, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego m.in. poprawia koncentrację. Niektórzy używają enigmatycznego określenia „rozjaśnia umysł”, aby opisać nietypowy wpływ Yerba Mate na organizm. Trudno w sposób naukowy odnieść się do tych opinii, ponieważ dotyczą niemierzalnych i trudno uchwytny danych. Akurat te właściwości popularnego naparu raczej dają się indywidualnie odczuć, aniżeli naukowo udowodnić. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę głosy zapalonych „yerbowiczów”, według których zielony napar z ostrokrzewu paragwajskiego sprzyja twórczemu myśleniu i poprawia koncentrację. Być może właśnie te wyjątkowe właściwości Yerba Mate sprawiają, że niektórzy sięgają po ten napój przed medytacją. Zwłaszcza, że u podstaw wielu technik pracy z umysłem są zadania wymagające umiejętności skupiania uwagi.

2875317-yerba-mate-herbata-643-482

O wpływie yerby na koncentrację pisaliśmy poprzednim razem. Zachęcamy do lektury krótkiego wpisu. 🙂

Co myślicie o piciu Yerba Mate przed medytacją?

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate