25 mar

Yerba Mate Elaborada i Despalada – czym się różnią?

Yerba Mate despalada

Przeglądając rodzaje Yerba Mate, spotkacie się z różnymi określaniami, które pojawiają się na opakowaniach. Dziś przyjrzymy się Yerba Mate Elaborada i Despalada. Co to oznacza i jaki ma wpływ na smak oraz działanie naparu z ostrokrzewu?

Yerba Mate Elaborada czyli con palo

Rodzaje Yerba Mate to szeroki temat – jest ich naprawdę mnóstwo! Zaczynając od klasycznych, kończąc na oryginalnych mieszankach ziołowych i owocowych. Jednak również tradycyjny napar wyłącznie z ostrokrzewu paragwajskiego może smakować zupełnie inaczej w zależności od odmiany Yerby.
Często na opakowaniach pojawia się oznaczenie Yerba Mate Elaborada lub inaczej „con palo”. Stosowane są one zamiennie i oznaczają dokładnie to samo. „Con palo” to po hiszpańsku „z patyczkami”. W składzie znajdziemy więc nie tylko listki, ale i gałązki ostrokrzewu – jest ich około 35%, co może różnić się w zależności od producenta oraz rodzaju Yerba Mate. Patyczki stanowią rodzaj filtra – zatrzymują pył, dzięki czemu nie zatyka on bombilli.

yerba mate elaborada

Yerba Mate Despalada i jej skład

A czym jest Yerba Mate Despalada, czy inaczej „sin palo”? Jak się pewnie domyślacie, jest to wersja o „bezpatyczkowa”. Tak naprawdę znajduje się w niej maksymalnie 10% patyczków, a pozostałe 90% to listki ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba o takim składzie jest zazwyczaj nieco mocniejsza, ponieważ to właśnie w listkach zawarte są wszystkie składniki pobudzające. Oczywiście zależy to również od rodzaju Yerba Mate. W zależności od zbioru oraz sposobu produkcji, susz zawiera mniej lub więcej substancji odpowiedzialnych za działanie pobudzające. Yerba sin palo zawiera zazwyczaj bardzo małą ilość pyłu, na przykład popularna Rosamonte Despalada.

rodzaje yerba mate

Rodzaje Yerba Mate – który wybrać?

Działanie korzystne dla naszego zdrowia ma zarówno Yerba Mate Despalada, jak i Elaborada. Wybór zależy więc od potrzeb i gustu. Klasyczna wersja z patyczkami jest zwykle bardziej pylasta od Yerba Mate Despalada, co wpływa również na smak.
Wśród fanów ostrokrzewu są zwolennicy obu rodzajów Yerby. Najlepszym rozwiązaniem jest skosztować obu wersji naparu – szybko dowiecie się, czy bardziej odpowiada Wam Yerba Mate Elaborada czy Despalada. A może przypadną Wam do gustu obie wersje? 🙂

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate