14 Kwi

Yerba Mate dla początkujących

Yerba to popularny napar z suszu ostrokrzewu paragwajskiego – rośliny występującej naturalnie w Ameryce Południowej. Tam też jest uprawiana na skalę przemysłową, głównie w Brazylii, Argentynie, Paragwaju, Urugwaju i eksportowana na cały świat. Dziś kilka wskazówek dla osób, do których jeszcze nie dotarł ten zielony specyfik, a chcą przekonać się na własnej skórze, jaki pozytywny wpływ może przynieść dla organizmu i samopoczucia.

Yerba mate dla początkujących – jak smakuje, dlaczego jest wyjątkowa i jak wybrać zestaw do yerba mate.

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma charakterystyczny, lekko gorzki smak. Intensywność aromatu i goryczki zależy od rodzaju i składu suszu, który może zawierać same, wyselekcjonowane liście lub liście i gałązki – wtedy aromat jest nieco mocniejszy, a gorzki posmak bardziej wyrazisty. Smak yerby mogą zmieniać również domieszki różnych ziół i owoców, które są niekiedy dodawane przez producentów, aby wzbogacić napar o nowe właściwości.

Zestawy do Yerba Mate – od czego zacząć?

Wybór gatunków i smaków Yerba Mate jest bardzo duży. Jednak chyba najlepiej na początku sięgnąć po tradycyjną yerbę, o nieco łagodniejszym smaku np. Yerba Mate Green, której susz składa się z wyselekcjonowanych liści, suszonych wyłącznie gorącym powietrzem. Dzięki temu napar pozbawiony jest goryczki, nie traci natomiast swoich właściwości pobudzających i poprawiających koncentrację. Rynek oferuje liczne zestawy do Yerba Mate, które są doskonałym sposobem na rozpoczęcie przygody z Yerbą. Więcej informacji znajdziesz na końcu tego artykułu.

yerba_mate

Jak zaparzyć Yerba Mate?

Jeśli wybierzemy już susz, lub zestaw do yerba mate to warto wiedzieć, jak go zaparzyć. Oryginalnie, w kulturze południowoamerykańskiej, pije się mate z naczynia o charakterystycznym kształcie – zwężonym u góry. Popularne są dwie wersje tego naczynia: naturalna tykwa oraz wariant ceramiczny.  Rodzaj naczynia, w którym przygotowujemy mate nie wpływa na właściwości i smak naparu, więc najlepiej kierować się w tej kwestii własnym gustem. Warto jednak wziąć pod uwagę praktyczny aspekt użytkowania naczynia. To ceramiczne jest trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu, więc wydaje się odpowiednie dla początkującego „yerbowicza”. Poza tym przydaje się również specjalna „rurka” zakończona „sitkiem” – bombilla. Pozwala wygodnie pić yerbę bez drobin suszu, które wypełniają tykwę.

Depositphotos_6864645_original

Kilka kroków i Yerba gotowa!

  • Nową tykwę lub naczynie ceramiczne należy na początku wyparzyć.
  • Wsypujemy susz  w takiej ilości, aby sięgał do ok. 1/3 wysokości całego naczynia.
  • Przechylamy naczynie, tak by susz znalazł się po jednej stronie, a następnie wkładamy bombillę tak, by końcem dotykała dna naczynia, a nie suszu.
  • Następnie zalewamy ostrokrzew paragwajski zimną wodą i zostawiamy na 2-3 minuty aż płyn się wchłonie.
  • W tak zwanym międzyczasie przygotowujemy termos, do którego wlewamy  wodę o  temperaturze ok. 80°C (mniej więcej 3-4 minuty po zagotowaniu) – to optymalna temperatura do zaparzania yerby. Woda o stałej temperaturze w termosie przydaje się do wielokrotnego zaparzania yerby.
  • Gdy susz wsiąknie zimną wodę, wtedy zalewamy go po raz drugi, tym razem ciepłą wodą z termosu.
  • Po zalaniu suszu nie mieszamy go bombillą. Należy odczekać około 10 minut i zacząć pić napój. Kiedy napar straci swój smak, przesuwamy kopczyk Yerba Mate na drugą stronę naczynia i ponownie zalewamy. Można tak robić wielokrotnie, aż napar nie straci smaku.

Yerba Mate dla początkujących – dlaczego właściwie ją pijemy?

Wszyscy korzystamy z jakichś napojów „energetycznych”. Może to być popularna kawa, herbata lub gotowe płyny „energetyki” dostępne w sklepach. Jednak warto wybrać zielony, naturalny napar, który „pobudza” z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim docenimy jego działanie doraźne – zastrzyk energii i poprawę koncentracji. Warto również wiedzieć, że yerba wpływa pozytywnie na organizm, co można zauważyć przy dłuższym, regularnym spożywaniu. Dietetycy potwierdzają, że korzystnie działa na układ pokarmowy i perystaltykę jelit. Podobno również pomaga oczyścić organizm z toksyn. Ponadto jest bogatym źródłem witamin z grupy B, A i E.

Czy spróbujecie Yerba Mate? 🙂

Na dobry początek polecamy nasze zestawy do Yerba Mate:

  1. Zestaw startowy BASIC
  2. Zestaw startowy PREMUIM
  3. Zestaw startowy EXCLUSIVE