04 lis

Yerba Mate a zdrowie – jak to jest z tą Yerbą?

Yerba Mate samo zdrowie

O Yerba Mate krąży wiele legend i mitów (niektóre z nich obalaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów), jednak jak to w świecie bywa nie wszystkie z nich są zgodne z prawdą. Tym razem chcemy przedstawić stosunek Yerby do naszego zdrowia. Do zapoznania się z tekstem zapraszamy wszystkich, którym droga jest dobra kondycja i zdrowie.

Yerba mate a zdrowie – czy jest szkodliwa? Obalamy mity!

Drodzy mateiści! Mimo powszechnie znanych, pozytywnych właściwości yerba mate, sporadycznie w Internecie natrafiamy głosy, że ten paragwajski napój może być jednak niezdrowy. Wszyscy wiemy, jak to jest – komentarze dodane na forach internetowych, często niepoparte żadną wiedzą, a jednak – mogą w wielu z nas wzbudzić uczucie niepokoju. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym miłośnikiem yerby czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym naparem, takie informacje mogą budzić wątpliwości. Nic dziwnego, przecież wszystkim nam zależy na naszym zdrowiu i często świadomie decydujemy się na picie yerba mate, zwanej Zielonym Złotem Ameryki Południowej, właśnie dzięki jej pozytywnym dla organizmu właściwościom. Yerba mate a zdrowie – jak to w końcu z tym jest? Jeśli chcesz poznać całą prawdę, warto zgłębić ten temat i dowiedzieć się nieco więcej o „złym” działaniu yerba mate na nasz organizm. Dziś zajmiemy się obalaniem mitów!

Yerba dodaje MOCY a mity o nowotworach – czy mam się czego obawiać?

Jednym z mitów, który krąży w Internecie są pogłoski, że picie yerba mate może powodować raka przełyku (górnych dróg oddechowych). Mit ten został obalony już dawno temu, a wszelkie pozostałe wątpliwości rozwiano na konferencji w ramach International Agency for Research on Cancer, która odbyła się w maju 2016 roku. Jest to po prostu nieprawda.

Okazuje się, że  samo picie yerba mate  w żaden sposób nie przyczynia się od powstawania raka przełyku, ale spożywanie jakichkolwiek napojów w bardzo wysokiej temperaturze – kawy, herbaty, gorącego kakao – może być dla nas szkodliwe. Wysoka temperatura cieczy uszkadza błonę śluzową przełyku i ułatwia wchłanianie czynników kancerogennych. Nie zostały znalezione żadne dowody na to, że nasz ulubiony napar może być dla nas szkodliwy. Co więcej, picie yerba mate może hamować rozwój zmian nowotworowych, dzięki zawartemu w niej kwasie chlorogenowym. Yerba mate a zdrowie? Wniosek jest jeden – 1:0 dla Yerby.

Yerba mate – skutki uboczne picia yerby u palaczy?

Nie od dziś wiemy natomiast, że palenie papierosów jest szkodliwe. Badania nad właściwościami naparu z ostrokrzewu paragwajskiego nie wykazują, by yerba mate i skutki uboczne (o ile można tak nazwać lepsze samopoczucie i większą ilość energii), do których może doprowadzić nie mają żadnego związku ze zmianami nowotworowymi. Po prostu nie należy pić yerba mate i wszelkich innych napojów w bardzo wysokiej temperaturze, która uszkadza komórki przełyku. W przypadku palaczy zaleca się picie zimnej yerba mate (terre) lub ciepłej (przy zwróceniu uwagi, by nie była wrząca), a także niełączenie gorących napojów z jednoczesnym paleniem tytoniu lub piciem alkoholu. Pamiętajmy! Palenie tytoniu lub picie dużych ilości alkoholu może wiązać się z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Yerba mate a zdrowie – bądźmy rozsądni

Znamy już (nie)prawdziwe powody obaw internautów, jeśli chodzi o szkodliwe działanie yerba mate. Skutki uboczne, których możemy się spodziewać to lepszy humor i energia, którą zapewnia nam nasza ukochana yerba. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek – zanim zaczniemy panikować, warto zgłębić temat właściwości yerba mate i na spokojnie wyciągnąć własne wnioski.

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate