22 maj

Uprawa Yerba Mate – czy możemy sami wyhodować Ostrokrzew Paragwajski?

plantacja yerba mate

Yerba Mate zasłynęła na całym świecie ze swoich drogocennych właściwości. Świetnie wspomaga odchudzanie, dodaje energii, poprawia spostrzegawczość i wiele, wiele innych. Aby smak Yerby był odpowiedni, należy umiejętnie ją zaparzyć. Należy jednak pamiętać, że niezwykle ważnym elementem jest również sposób hodowli Ostrokrzewu Paragwajskiego, który jest głównym składnikiem suszu o magicznych wręcz właściwościach. Jak wygląda ten proces i czy sami jesteśmy w stanie wyhodować pełnowartościowy krzew?


Jak wygląda Ostrokrzew Paragwajski?

Ostrokrzew Paragwajski, zwany inaczej „wiecznie zielonym krzewem” naturalnie występuje w Ameryce Południowej, a dokładnie w Argentynie, Brazylii i Paragwaju. Osiąga wysokość 15m, choć zazwyczaj mierzy ok. 6-8 m. Liście Yerba Mate, bo tak potocznie mówi się na ten krzew, są jajowate, o karbowanych brzegach liści, które z wierzchu są ciemniejsze, a od spodu mają jasnozieloną barwę.

Ostrokrzew Paragwajski

Hodowla – Ostrokrzew Paragwajski

W jakich warunkach rośnie?

Środowiskiem naturalnym krzewu, z którego przygotowuje się napar mate, są miejsca, gdzie ilość opadów rocznie przekracza 1200 mm, a w samym okresie suchym, czyli zimie, pojawia się ich 250 mm. Ostrokrzew Paragwajski jest więc rośliną subtropikalną, a ze względu na przystosowanie do takich warunków, najniższą temperaturą, jaką wytrzymuje, jest -6°.

A co jeśli sami chcemy wyhodować Ostrokrzew Paragwajski?

Hodowla Ostrokrzewu Paragwajskiego

Hodowla Ostrokrzewu Paragwajskiego

Ostrokrzew Paragwajski występuje również w górach, gdzie akceptuje i znosi spadający śnieg. Aby krzew ten wyrósł, jego pH jego podłoża powinno się mieścić w granicach 5,8 – 6,8. Czy znając powyższe zasady hodowania Ostrokrzewu, które powinny być przestrzegane restrykcyjnie, jesteśmy w stanie sami wyhodować krzew, z którego potem przygotujemy Yerba Mate? Czy będąc w samym środku Europy możemy nie zważać na to, że nasz klimat nijak się ma do subtropikalnego?

Subtropiki w środku Europy – jak hodować Ostrokrzew Paragwajski?

Jeśli bardzo się postaramy, możemy wyhodować Ostrokrzew Paragwajski, który obrodzi w pełnowartościowe liście Yerby, z których stworzymy cudowny napar Mate. Jak to zrobić? Po zakupieniu nasion Ostrokrzewu, należy je namoczyć przez 24 godziny w letniej wodzie. Następnie nasiona należy wysiać do ziemi o odpowiednim pH (patrz wyżej) na głębokość ok. 3-4 mm. Roślina bardzo lubi miejsca ciepłe oraz słoneczne, warto więc pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu jej. Pamiętajcie również o tym, aby dbać o temperaturę powietrza. W dzień powinna wynosić 23°C -25°C, a w nocy 18°C – 20°C.

Ostrokrzew to niezwykle interesująca roślina, której walory nie przestają zaskakiwać nie tylko mnie, ale i ludzi na całym świecie. Jak to się dzieje, że gdzieś daleko na świecie można wyhodować krzew, który ma aż tyle cennych właściwości? Nie pozostaje nic innego, jak tylko podziękować bogini Księżyca, która łaskawie obdarowała indiańskiego starca przepisem na przygotowanie specjalnego naparu, dzięki czemu rozpoczęła się wspaniała historia yerba mate.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate