23 lt.

Tykwa do Yerba Mate

Tykwa

Tykwa to bardzo istotna część zestawu każdego mateisty. To osobliwy kubek, dzięki któremu możemy parzyć Yerba Mate i delektować się nią każdego dnia. Do wyboru są matero z różnych materiałów – dzisiaj opowiemy Wam nieco o tych najbardziej tradycyjnych. Jakie naczynia z tykwy możemy spotkać?

Tykwa z dolnej części owocu, czyli calabaza

Calabaza to najpopularniejsze naczynko wśród tykw. Ma okrągły kształt, zazwyczaj jej brzegi obite są metalem dla zabezpieczenia. Powstaje z dolnej części tykwy pospolitej, czyli owocu o bardzo twardej skórce. Calabaza to jedno z najtańszych naczyń do Yerba Mate. Cieszy swoją naturalnością i osobliwym wyglądem – razem z bombillą prezentują się naprawdę ciekawie 🙂 Ale trzeba też pamiętać, aby odpowiednio o takie naczynko dbać. Trzeba pamiętać, że to roślina, więc nie jest całkowicie odporna na zniszczenia. Po pierwsze trzeba przeprowadzić profesjonalne curado – jest to proces przygotowania naczynka do picia Yerba Mate. Chodzi tutaj o wydrążenie pozostałości owocu. Bardzo istotne jest także suszenie naszej tykwy po wypiciu Yerby. Pamiętajmy po prostu, aby nie zostawiać w środku wilgotnego suszu.

yerba mate

Yerba Mate w porongo

Ciekawym rodzajem tykwy jest porongo. Powstaje z górnej części owocu, jest znacznie twardsze niż calabaza. Ma ciekawy, wąski kształt – zazwyczaj posiada specjalny stelaż, który wygląda naprawdę imponująco.
Porongo również należy przygotować przed pierwszym zaparzeniem ostrokrzewu – proces ten jest nieco łatwiejszy, ponieważ w górnej części tykwy znajduje się mniej miąższu. Porongo jest znacznie twardsze i odporniejsze na zniszczenia, w tym pęknięcia. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba o nie dbać – dobrze jest wysuszyć je pomiędzy kolejnymi parzeniami Yerba Mate.

bombilla

Bombilla i matero – podstawowy zestaw każdego fana Yerby

Aby cieszyć się smakiem i działaniem Yerba Mate, potrzebujemy bombilli oraz właśnie tykwy. Początkujący zazwyczaj decydują się na tańsze zestawy, a kiedy już pokochają napar z ostrokrzewu, sprawiają sobie ciekawe akcesoria. Tykwa ma wiele „twarzy” – może być zdobiona lub obszyta skórą. Takie sztuki kosztują oczywiście więcej, a ich wygląd może być naprawdę ciekawy. Różne są także wielkości – od całkiem malutkich do dużych.
Decyzja zależy od indywidualnych predyspozycji. Nasze matero powinno się nam po prostu podobać – wtedy rytuał parzenia i picia Yerba Mate będzie jeszcze lepszy.

A Ty masz już ulubioną tykwę oraz bombillę? 🙂

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate