17 cze

Społeczny wymiar picia Yerba Mate

Yerba Mate to uwielbiany przez mieszkańców Ameryki Południowej napój, który, podobnie jak nasza rodzima kawa,  jest spożywany zarówno z potrzeby dodania sobie energii, jak i w celach towarzyskich.  Polacy również rozsmakowali się w aromatycznym naparze z ostrokrzewu paragwajskiego i coraz chętniej sięgają po ten naturalny energetyk.

Mate-group-300x225

Jak ważną rolę spełnia yerba w niektórych krajach Ameryki Południowej najlepiej pokazują praktyki społeczne. Dawniej yerba była spożywana w wyjątkowych okolicznościach, które spełniały ważne funkcje społeczne. Yerba Mate była powodem do spotkania. Wszyscy uczestnicy siedzieli w kręgu, a sam proces zaparzania naparu podlegał ścisłym regułom. Napój dla wszystkich przygotowywał tak zwany Cebador. To od niego zależał smak i moc napoju. Podczas spotkania obowiązywały ścisłe zasady dotyczące kolejności picia yerby ze wspólnego naczynia, podawanej zgodnie z określonym kierunkiem. Swoistą ceremonię picia mate rozpoczynał oczywiście Cebador. Nieodłącznym elementem spotkania była rozmowa i wymiana lokalnych wiadomości.

Wpływ yerby na koncentrację.
Yerba wciąż odgrywa ważną rolę m.in. w Paragwaju, Brazylii i Argentynie. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest częścią kultury tych krajów. I choć zazwyczaj nie przestrzega się już tak ścisłych zasad spożywania tego napoju, to wciąż towarzyszy spotkaniom lub samotnemu relaksowi.  O roli yerby w kulturze południowoamerykańskiej świadczy chociażby sam język – słownictwo używane w kontekście spożywania Yerba Mate. Mamy na myśli oczywiście terminy: solitoparceria , roda.

Danilo-Christidis-2-1024x682
Solito
oznacza „sam”, „samotnie” i nawiązuje do picia yerby w domowym zaciszu, z dala od ludzi i gwaru. Parceria to sposób na spędzenie czasu we dwoje przy yerbie i rozmowie. W ten sposób można czerpać radość z mate zarówno na ławeczce przed domem, jak i  podczas romantycznej kolacji przy świecach. Najważniejsze, aby pić yerbę z bliską osobą. Roda –  „koła mate” – to towarzyskie spotkanie grupy osób siedzących w kole i wspólnie popijających yerbę. Wymienione terminy nie są zwykłymi słowami, kryje się w nich tradycja i praktyki społeczne.

8113721138_e8a0e2113e_z
Jak jest w Polsce? Czy yerba stanowi pretekst do spotkania z rodziną lub znajomymi? Z pewnością południowoamerykański specyfik nie jest tak popularny u nas jak kawa, choć  jest zdrowszą alternatywą naturalnego energetyku. Być może potrzebujemy jeszcze trochę czasu. Yerba zagościła na dobre w wielu polskich domach. Teraz czas, aby spopularyzować „rytuał” picia yerby.

Najważniejsze, że możemy czerpać z Yerba Mate energię każdego dnia i cieszyć się jej pozytywnym wpływem na cały organizm.

Jak jest w Polsce? Pijecie yerbę w samotności czy wspólnie z innymi? 🙂

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate