15 maj

Rytuały związane z Yerba Mate

yerba mate

Yerba Mate przez wiele lat spożywana  była w warunkach ściśle przestrzeganych. Dlaczego? Związane z tym suszem legendy, a także wskazówki, które według ówczesnych ludzi przekazane zostały przez bogów, sprawiały, że Yerba była kojarzona z magią oraz metafizyką. Jak dzisiaj radzimy sobie z pradawnymi rytuałami i czy w ogóle mamy o nich jakiekolwiek pojęcie?

Św. Tomasz, który kradnie nam Yerbę

Tę historię na pewno znacie, bo jest jedną z najpopularniejszych związanych z tym niemal magicznie działającym suszem. Według legend, to właśnie dzięki św. Tomaszowi mamy możliwość picia Yerby, a swoją obecność zaznacza nam „upijając” pierwszy łyk Yerby. Chodzi o to, że tuż po zaparzeniu Yerby, woda wsiąka w susz i jej po prostu ubywa. Ale Paragwajczycy mieli na to inną teorię, o której warto pamiętać i ją szanować.

yerbacup

Cebador, czyli ten, który wszystko przygotowuje

Kolejny rytuał związany z Yerbą jest podobny do naszych „nowoczesnych” spotkań ze znajomymi. Jedyną różnicą jest to, że nie kończy się bólem głowy następnego poranka. Polega to na tym, że dawniej Yerbę pito wraz z najbliższymi wokół ognia, tworząc koło. Każdy podawał sobie Yerbę według ściśle określej kolejności, a najważniejszą osobą w całym gronie był Cebador, czyli osoba odpowiedzialna za przygotowanie mate. To właśnie od Cebadora zależał smak naparu. Dzięki niemu susz mógł dłużej trzymać moc i zachować na więcej „zaparzek” swoje właściwości.

20130228111707_22857

Dziś spotkania w gronie znajomych to nie rzadkość, bo wbrew pozorom, lubimy się spotkać przy Yerbie, poplotkować lub po prostu pobyć razem. Oczywiście nie rozpalamy na środku domu ogniska, a kolejność pijących nie jest aż tak restrykcyjnie przestrzegana, ale zasady zostały te same i to jest ważne. Bo spotkanie znajomych przy Yerbie ma do siebie zbliżać i rozwiązywać problemy. tumblr_n2pswgszOC1scp203o2_1280

A co z zużytym suszem?

Zużyty susz, czyli już nie susz, a właściwie fusy, według wierzeń i legend należało wyrzucić na glebę. Dlaczego? To dość logiczne posunięcie, będące częścią zamkniętego cyklu. Matka Ziemia, nazywana Pachamamą w ten sposób dostaje w rekompensacie to, co człowiek uprzednio jej „wykradł”. Pachamama wydaje plony, przeradzające się w piękne i wartościowe krzewy, które ludzie ścinają na swój użytek. Wyrzucenie więc zużytej Yerby na ziemię jest z jednej strony okazaniem wdzięczności, a z drugiej oddaniem tego, co wcześniej się wzięło.

Oczywiście, nikt nie będzie dziś wychodzić przed dom lub blok, a następnie ostentacyjnie pozbędzie się fusów, wyrzucając je na ziemię. Takie posunięcie mogłoby przyczynić się do uznania nas za conajmniej niepoważnych, ponadto, chyba nikt nie wpadłby na taki pomysł. Do teraz 🙂

Mate-Plantation-In-Brazil-e1359639990428

Jak widzicie, większości rytuałów już nie przestrzegamy, ale wiedza o nich i pewna refleksja nad nimi może nam pomóc zrozumieć potęgę Yerby. W Paragwaju czy Urugwaju to napój numer 1, pity zawsze i wszędzie, bez względu na porę roku, dzień tygodnia czy godzinę. Oczywiście, jak wszędzie, tam również nie przestrzega się wspomnianych tutaj rytuałów, ale szczerze się je szanuje i zdaje sprawę, że są ludzie, którzy nadal kultywują te legendy oraz związane z nimi tradycje. Jak widać, picie Yerby to jedna z tych tradycji, która przetrwała wieki, a przekazywana z pokolenia na pokolenia wciąż poszerzała swoje zasięgi, przez co dziś jest tak popularna na całym świecie.

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate