30 Mar

Pijąc Yerba Mate – między rutyną a rytuałem

yerba mate

Dla odmiany dziś piszemy nie o właściwościach yerby, a o charakterze popijania tego napoju. Kilka słów  o jednostkowym i społecznym upodobaniu w smaku rodem z Ameryki Południowej.

Zwyczaje południowoamerykańskie na dobre zagościły w Europie, również w Polsce, a sklep z Yerba Mate stał się dla niektórych punktem regularnych odwiedzin. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego coraz częściej zastępuje kawę lub herbatę. Choć nie będzie chyba przesadą, jeśli napiszę, że wielu ludzi zamienia filiżankę na tykwę także z innych powodów niż konieczność pobudzenia ciała i umysłu. Śmiało można stwierdzić, że dla wielu picie yerby to mały rytuał, odprawiany każdego dnia. W tym wypadku znaczenie ma nie tylko rodzaj suszu, który zazwyczaj dobieramy wedle własnych upodobań smakowych, ale także tykwa i bombilla. Ogromny wybór akcesoriów sprawia, że moment picia yerby możemy uczynić wyjątkowym.

Jak jest w Ameryce Południowej?
Yerba Mate
w swojej ojczyźnie bywa spożywana z dbałością o wiele szczegółów, które nadają tej czynności wyjątkowy charakter. Dawniej istniał zwyczaj picia yerby w grupie wokół ognia, gdzie istotną rolę odgrywał tak zwany Cebador, czyli osoba odpowiedzialna za przygotowanie mate dla wszystkich.  Wspólne spożywanie tego napoju, w określonych okolicznościach, spełniało ważną funkcję integracyjną w lokalnej społeczności.
Oczywiście dziś nie przestrzega się takich „procedur” spożywania yerby. Stało się to już powszechną praktyką, która nie wymaga specjalnego przygotowania. Niemniej jednak przywiązuje się dużo uwagi do wyboru smaku, specjalnych akcesoriów i sposobu przygotowania naparu.

yerba mate

 

Jak Polacy piją yerbę?
Bez wątpienia najbardziej znanym Polakiem od razu kojarzonym z Yerba Mate jest Wojciech Cejrowski. Podróżnik-celebryta spopularyzował ten napój i sposób jego picia. Podczas swoich egzotycznych wojaży dba o to, aby pod ręką nie zabrakło yerby, przygotowanej obowiązkowo w tykwie i popijanej przez bombillę. Tak też postępuje większość wielbicieli Yerba Mate. Nie tylko sam fakt spożywania tego naparu spodobał się Polakom, ale także sposób jego przygotowania. O ile w warunkach południowoamerykańskich tykwa i bombilla są czymś zwyczajnym, to w naszej kulturze są to przedmioty osobliwe, nie wszystkim znane.  Różnorodność materiałów i form, bardzo często dla nas egzotycznych, sprawia, że codzienne picie yerby w naszym kręgu kulturowym staje się nieraz czymś więcej niż tylko rutyną. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość historii i porad dotyczących sposobu parzenia i spożywania, to picie yerby nabiera  charakteru niemalże małego rytuału, którego znaczenie przekracza jedynie potrzebę ugaszenia pragnienia.

http://www.mmbydgoszcz.pl/

A jak wyglądają wasze praktyki? Istotny jest dla Was przede wszystkim efekt, który przynosi yerba? Czy może ma znaczenie, w jakim naczyniu pijecie i jak przygotowujecie napar?

 

 

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate