17 Mar

Polska Yerba Mate – Amanda prosto z Argentyny

muzeum

Yerba Mate Amanda to jedna z najbardziej popularnych odmian spośród wszystkich rodzajów ostrokrzewu. Jest ceniona za harmonijny smak i aromat, który otrzymujemy w wersjach klasycznych lub z ciekawymi dodatkami. Mimo, że pochodzi z Argentyny, całkiem śmiało możemy nazwać ją polską Yerba Mate. Otóż jej założycielem był Polak – Jan Szychowski. Poznajcie niezwykłą historię Yerba Mate popularnej na całym świecie. Znasz wyjątkowy smak Yerba Mate Amanda? Sprawdź jak zaczęła się jej produkcja i co przyczyniło się do jej ogromnej popularności.

Polska Yerba Mate, czyli pochodzenie Amandy

Historia Yerba Mate Amanda rozpoczyna się w 1900 roku. Jan Szychowski miał wówczas 10 lat. Zmuszony był porzucić szkołę i kraj – wraz z rodziną emigrował do Argentyny. Po trzytygodniowej wędrówce kilka polskich rodzin osiedliło się w osadzie Apóstoles.
Jan Szychowski został kowalem i w weku 18 lat posiadał już własny zakład. Kilka lat później ożenił się z polską emigrantką Bronisławą Kruchowską. Mimo młodości spędzonej w Argentynie, Jan rozważał powrót do Europy oraz przeprowadzkę do USA lub Kanady. W 1914 roku postanowił wyjechać z ojcem do Buenos Aires, aby zarobić na ten cel. Niestety, nie było im dane zrealizować planów. W Europie wybuchła wojna i rodzina Szychowskich musiała pozostać w Apóstles.
W Buenos Aires Jan Szychowski poznał budowę nowoczesnych maszyn, co w późniejszym czasie miało zaowocować sukcesem w produkcji Yerba Mate Amanda.

yerba mate amanda

Yerba Mate Amanda – początki produkcji

Po powrocie do Apóstles Jan zaczął konstruować maszyny. Był bardzo mądrym i pracowitym człowiekiem. Początkowo stworzył maszynę zaopatrującą jego pracownię w energię, później własnoręcznie zbudował tokarkę. W przeciągu kilku lat w jego pracowni pojawiło się tak wiele maszyn, że postanowił rozpocząć budowę zakładów na terenie gospodarstw rolnych „La Cachuera”. W ten sposób zyskał sławę i pieniądze.
Prawdziwym przełomem był rok 1936 – to właśnie wtedy skonstruował maszynę służącą do cięcia listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, czyli naszej ulubionej Yerba Mate. Amanda zyskała sławę na całym świecie i do dziś możemy cieszyć się jej niezwykłym smakiem.
Ostrokrzew to tradycyjny napój Ameryki Południowej, jednak stwierdzenie, że Amanda to polska Yerba Mate jest całkiem trafne. To właśnie Jan Szychowski przyczynił się do jej powstania. Jego zasługi zostały uhonorowane przez rząd II RP – otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.

historia yerba mate

Historia Yerba Mate z polskimi korzeniami

Jan Szychowski zmarł w 1960 roku. Pozostawił sobie ogromny dorobek. Co ciekawe, jego prochy zostały rozsypane na terenach „La Cachuera”, które były mu tak bliskie. Dzięki ogromnej wiedzy i zapałowi do pracy naszego rodaka, dziś na całym świecie każdego dnia pija się Amandę w wielu smakach. To marka argentyńska, jednak z dumą określamy ją również polską Yerba Mate – w końcu to dzięki Polakowi powstała.
Być może ta historia Yerba Mate sprawi, że codzienny rytuał parzenia i picia naparu stanie się jeszcze ciekawszy. Na to liczymy – smacznego! 🙂

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate