10 lut

„Paragwajska herbata”, czyli sposoby czerpania radości z Mate

Na pewno czytaliście mnóstwo historii i tekstów mówiących o właściwościach zdrowotnych paragwajskiej herbaty (yerby). Musieliście więc zauważyć, że picie Mate to nie tylko zdrowy nawyk, a coś w rodzaju rytuału społecznego. Mówiąc o czerpaniu radości z picia Yerby, musimy wiedzieć o trzech terminach: solito, parceria i roda, które wszystko nam wyjaśnią.

Paragwajska herbata w stylu SOLITO 

Termin ten tłumaczymy jako „sam” lub „samotny”. Oznacza to dosłownie, że paragwajska herbata najbardziej smakuje Wam w samotności, gdy nie ma wokół Was nikogo, gdy przebywacie w domowym zaciszu. Sprawia Wam to radość, nawet jeżeli nie ma jej z kim dzielić. Ci, którzy piją Solito, najczęściej są bardzo pracowici i nie przeszkadza im fakt, że piją zdrowotny napar w drodze do pracy lub przed telewizorem. Nie ma nic złego w byciu Solito. Nie oznacza to, że nie lubicie towarzystwa. Cieszycie się sam na sam z Mate i to Wam sprawia niesamowitą przyjemność. Przecież smak Yerba Mate pozostaje taki sam, jak w towarzystwie, prawda?

Paragwajska herbata

Smak Yerba Mate dla dwojga: PARCERIA

Podobno smak Yerba Mate najlepiej jest dzielić z najbliższymi. Picie Yerby w parach to również sposób na celebrowanie jej istoty i aromatu. W Brazylii codziennością jest spotykanie starszych par siedzących przed domem na ławce lub huśtawce, błogo oddających się rytuałowi picia Yerby, wsłuchaniu się w orkiestrę cykad i spokojnie przygotować się do snu. Dla wielu ludzi smak Yerba Mate stanowi fantastyczną i dużo zdrowszą ziołową alternatywę dla picia piwa, przy której czas płynie równie dobrze, o ile nie lepiej. Parceria to sposób na czerpanie radości z picia Yerby, który może być również celebrowany przy romantycznej kolacji i świecach. Ważne, aby robić to z bliską sobie osobą. Paragwajska herbata we dwoje? Dlaczego nie!

smak yerba mate

Picie yerby w gupie – RODA

Roda oznacza „koło”. W związku z tym termin „Roda de Mate” to nic innego jak „Koło Mate”. Oznacza to, że ludzi zbierają się w kole i wspólnie czerpią radość z picia yerba mate. Pobudza ona rozmowy, poprawia humory i pozwala przyjemnie zabijać czas. To z jednej strony bardzo towarzyski sposób na picie mate, ale z drugiej strony obowiązują tzw. ciche zasady, których należy przestrzegać. Przede wszystkim, osobą, która pierwsza napije się mate, to ta, która przygotowywała napar. Ten kto pije z kolei jako ostatni, czyści naczynko. Podczas Roda de Mate każdy uczestnik przekazuje sobie tykwę według kolejności, a nie własnych preferencji, dzięki czemu cały rytuał zyskuje jeszcze bardziej.

yerba mate pobudza

Yerba mate pobudza! Bądźmy szczęśliwi

Wnioski? Każdy, naprawdę KAŻDY może czerpać radość z picia Yerba Mate. Może to robić kiedy chce i z kim chce. Może to robić w samotny wieczór przed telewizorem lub z ukochaną osobą podczas romantycznej kolacji lub w końcu, z grupą znajomych. Każdy z Was, pijąc Yerbę dozna jej cudownych mocy i każdy z Was poczuje się lepiej. Pamiętaj – yerba mate pobudza, smakuje i jest idealnym sposobem na spędzanie czasu z bliskimi! Może więc czas pójść po tykwę i zaparzyć paragwajską herbatę?

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate