22 czerwiec

Mate

Mate

Słowo Mate można rozumieć na kilka sposobów. Człon nazwy naszej Yerba Mate najczęściej oznacza tykwę, z której tradycyjnie pija się napar. Sama nazwa napoju prawdopodobnie pochodzi jeszcze od jezuitów, którzy rozpowszechnili ten indiański „wynalazek”. Co ciekawe, Indianie nazywali Yerba Mate „caa”.

Co oznacza słowo Mate?

Bardzo często słowem Mate określa się sam napar, po prostu dla wygody. Jednak tak naprawdę chodzi tu o naczynie służące do parzenia i picia Yerba Mate. Najbardziej tradycyjne jest to wykonane z owocu tykwy (calabaza lub porongo w zależności od wykorzystanej części rośliny). Wymaga ono odpowiedniego przygotowania oraz pielęgnacji. Znacznie wygodniejsze są mate ceramiczne, które wykonuje się na wzór tych oryginalnych, indiańskich naczynek. Ale to nie wszystko! Równie popularne są palo santo, czyli tykwy drewniane, niekiedy okute metalem. Warto wiedzieć, że rodzaj naczynia może zmienić nieco smak Yerba Mate. Sklep nasz oferuje wiele ciekawych mate, zapraszamy!

Yerba Mate w sposób tradycyjny

Picie Yerba Mate to nie tylko dostarczanie sobie energii czy witamin, ale również swego rodzaju rytuał, polegający na specjalnym parzeniu i degustacji naparu. Wiele osób lubi yerbę w tradycyjnej postaci w mate z owocu tykwy, inni wolą naczynka drewniane lub ceramiczne, a w każdym zestawie jest bombilla, która umożliwia filtrowanie suszu.

Odchudzanie z Mate

Niezależnie od określenia Yerba Mate właściwości pozostają te same. Czy wiecie, że ostrokrzew to świetna pomoc w procesie odchudzania? Ma działanie przyspieszające przemianę materii, dzięki czemu odchudzanie przebiega sprawniej i co najważniejsze, szybciej można zobaczyć efekty. Podstawą jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna, a Mate to swego rodzaju suplement wspomagający odchudzanie.
 
« Powrót do Słownika Pojęć

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate