01 Mar

Legendy związane z Yerba Mate

Caa-yari

Yerba Mate jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Ma wiele dobrych dla naszego zdrowia właściwości, świetnie pobudza i dostarcza witamin, pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Dzisiaj mamy dla Was kilka ciekawych opowieści o tym niezwykłym naparze – zobaczcie jak wygląda sprawa Yerba Mate i legend.

Legendy Yerba Mate, czyli skąd wziął się ostrokrzew paragwajski

Tradycja Yerba Mate i legendy tworzą razem niezwykły klimat, który jeszcze bardziej uatrakcyjnia przygodę z piciem tego zdrowego naparu. Parzenie staje się niemal rytuałem. Starożytne opowieści o Yerba Mate przybliżą Wam świat południowej Ameryki 🙂
Jedna z opowieści wiąże się z postaciami starego Indianina, jego córki oraz „dziwnego” osobnika. Starzec i jego córka wędrowali po górach Misiones, jednak mężczyzna nie podołał i zmuszeni byli znaleźć schronienie w dżungli. Pewnego wieczoru dołączył do nich pewien osobnik, który wyróżniał się kolorem skóry oraz ubiorem. Z pewnością nie pochodził z tamtejszych ziem.

yerba mate

Yerba Mate jako symbol gościnności

Został serdecznie przywitany, otrzymał nawet najszlachetniejszy talerz plemienia Guarani. Okazało się, że tym niespodziewanym gościem był bóg Tupa. W podzięce za tak miłe przyjęcie, sprawił, że w dżungli zaczęła rosnąć niezwykła roślina. Jej właściwości miały zmniejszyć poczucie samotności oraz złagodzić trudy mieszkających w dżungli Starca i jego córki.
Tupa mianował Starca strażnikiem, zaś jego córkę boginią schronienia. Otrzymali dumne imiona Caa Yari i Caa Yara. Od tamtej pory wszyscy wędrujący mieli raczyć się naparem z ostrokrzewu paragwajskiego i zachwycać się jego niezwykłym smakiem i działaniem. Ta legenda o Yerba Mate mówi o gościnności i dzięki temu napar stał się jej symbolem.

legendy z yerba mate

Yerba Mate a legendy o Bogini Księżyca

Według innej starej opowieści to Bogini Księżyca sprawiła, że dziś możemy cieszyć się Yerba Mate. Legenda ta mówi, że bogini Yari i jej siostra Arai przybrały ludzkie postaci i wędrowały po Ziemi. Podczas jednej z wypraw zostały zaatakowane przez jaguara i gdyby nie pewien stary Indianin, zapewne by nie przeżyły. Stanął on w ich obronie i ustrzelił zwierzę z łuku. Później zaopiekował się młodymi kobietami – udzielił im schronienia w swoim domu. Następnego dnia boginie opuściły ludzkie ciała i wzniosły się do nieba. Postanowiły się odwdzięczyć i zesłały nieznaną jak dotąd roślinę oraz instrukcje jak przyrządzić z niej niezwykły napar. Od tamtej pory Yerba Mate znana jest jako napój zdrowotny i pobudzający na całym świecie. Ta niezwykła legenda o Yerba Mate przypomina, że warto pomagać innym.

Yerba Mate przepełniona magią

Te dwie legendy o Yerba Mate sprawiają, że napar staje się niemal magiczny. Wieki temu wierzono w różne bóstwa, nic więc dziwnego, że przedstawione historie wydawały się bardzo prawdopodobne. Dziś nauka wyjaśnia nam właściwości Yerba Mate, wiemy jakie składniki odpowiadają za jej działanie. Co do jednego nie ma wątpliwości – zdecydowanie warto sięgać po napój z ostrokrzewu każdego dnia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate