31 Mar

Kawa czy herbata? Czyli porównanie Yerby z ziarnami kawowca.

Kawa czy herbata? Odwieczne pytanie i sporna kwestia pomiędzy fanami tych dwóch napojów. Są też tacy, którzy lubią i kawę i yerbę, a wciąż nie potrafią się zdecydować na to, który napój powinni pić. To jak z tym jest, Yerba czy Kawa?

Pijąc kawę czy herbatę – w tym wypadku Yerbę – na nasze ogólne wrażenia wpływa nie tylko smak czy wygląd, ale oczywiście działanie, a w zasadzie jego długość, a także to co się dzieje z naszym organizmem tuż przed i zaraz po wypiciu danego napoju. Dlatego poniżej znajdziecie zestawienie „Yerba Mate, a kawa”  w kilku najważniejszych kategoriach branych pod uwagę przez komisję równie ważną jak ta, która przydziela Oscary. Przez nas samych. So, and the Oscar goes to…

1. Kawa czy herbata? Jak długo działa i co się dzieje potem

Od lat toczy się dysputa na temat – kawa czy herbata? I to nie tylko w telewizji śniadaniowej! Każdy kto pił kawę, wie, że działa na nas niesamowicie szybko. Praktycznie od razu po wypiciu szklanki/filiżanki/kubka małej czarnej czujemy, że „żyjemy”. Niestety równie szybko czujemy, że „umieramy” i potrzebujemy kolejnego kubka kawy. Tak właśnie działa kawa – szybko nas pobudza, ale niedługo potem jej uwalnianie z naszego organizmu jest bardzo mocno wyczuwalne.

W tej materii istnieje zasadnicza różnica między Yerba Mate, a kawą.  Jeśli chodzi o Yerbę, wygląda to zupełnie inaczej, bo energia uwalania z liści do naszego organizmu jest stopniowa i dłużej ją „czujemy” niż w przypadku kawy. 1-0 dla Yerby.

kawa czy herbata?

2. Yerba Mate, a kawa. Szybkość zaparzania

Bez wątpienia, to właśnie kawa jest najszybszym sposobem na pobudzenie się. Jej przygotowanie nawet o bardzo wczesnej porze nie trwa dłużej niż minuta. Yerba wymaga od nas nie tylko więcej czasu, ale i precyzji. Wrzątek nie nadaje się do zalewania Yerba Mate, a kawa, którą pijemy przed pracą, jest zalewana właśnie wodą o temperaturze 100 stopni. W Wypadku yerby po zagotowaniu wody należy odczekać 10 minut, dopiero wtedy zalać susz i odczekać kolejnych kilka minut, aby mógł on uwolnić walory smakowe i wartościowe. Jeśli więc nie macie wolnego przedpołudnia, a nie macie w zamiarze wstać 15 minut wcześniej, prawdopodobnie wybierzecie kawę. Remis.

3. Co wybrać? Herbata czy kawa? Składniki odżywcze

Powtarzają to dietetycy i lekarze – kawa wypłukje bardzo ważne dla naszego organizmu minerały, m.in. znany wszystkim magnez. Oczywiście, jeśli pijecie szklaneczkę espresso lub jeden kubek kawy dziennie, wypłukanie magnezu z organizmu Wam nie grozi, jeśli natomiast kubków jest kilka, musicie zacząć dbać o to, aby Waszemu organizmowi nie brakowało bardzo ważnych składników odżywczych.

Yerba to zupełnie inna bajka, bo dzięki niej dostarczycie swojemu organizmowi mnóstwa witamin i minerałów. Oczywiście nie po pierwszym kubku i nie po pierwszym kubku, ale wiele badań potwierdziło pozytywne działanie Yerby na nasz organizm. Herbata czy kawa? 2-1!

yerba mate a kawa

4. Działanie zdrowotne

Kategoria chyba najbardziej sporna, w której nie da się jednoznacznie określić „herbata czy kawa„. Z jednej strony kawa wypłukuje magnez, ale z drugiej jednak potwierdzono w badaniach jej działanie antynowotworowe. Z kolei nadmierne picie Yerby może mieć swoje skutki uboczne, jak zawroty głowy, duszności, problemy z oddechem. Oczywiście jest to skrajny przypadek, który zdarzyć się może po wypiciu naprawdę dużych ilości Yerby, liczonej w litrach dziennie. Ale z kolei ci, któzy regularnie piją Yerbę, mówią, że czują się i wyglądają zdecydowanie lepiej. Jaki wynik? Znowu remis?

Tak naprawdę, każdy z nas musi zdecydować co jest dla niego najważniejsze. I dla kogo powędruje Oscar w kategorii „Najlepszy napój pobudzający”. Zarówno kawa jak i Yerba mają mnóstwo zalet, ale i zauważalne wady, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego tak ważny jest umiar i osiągnięcie złotego środka. Umówmy się, picie 7 kubków kawy to już przesada, z kolei zalewanie 4 suszu ( nie mylcie z czwartym zalewaniem tego samego suszu) to też nie najlepszy pomysł. Pamiętajcie, że te dwa napoje mają nam służyć i pomagać, a nie wręcz odwrotnie. A z racji tego, że jesteśmy kowalami swojego losu, to tylko od nas zależy gdzie postawimy granicę. Odpowiedź na pytanie kawa czy herbata zależy tylko od Was.

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate