30 lip

Jak Yerba Mate trafiła do Europy i Polski?

yerba-i-jedzene

Na całym świecie zachwytów nad Yerbą nie ma końca. Nie ma się czemu dziwić, jej właściwości pozytywnie wpływające na stan zdrowia i samopoczucie są nieocenione! W gronie szczęśliwców popijających Yerbę coraz częściej są również Polacy i wszyscy Europejczycy. Pytanie, które warto sobie postawić, to skąd właściwie Yerba na naszym kontynencie? Jak to się stało, że i my możemy popijać różne rodzaje Mate niczym mieszkańcu południowej Ameryki?

Jak już większość z Was wie, Yerba pochodzi z Ameryki Południowej, tam jest uprawiana i stamtąd rozchodzi się na cały świat. Tam też jest to najpopularniejszy napój i nikogo nie dziwią ludzie przechodzący ulicą z materkiem i bombillą o każdej proze dnia i nocy. Co więc się stało, że i Polacy coraz chętniej sięgają po Mate?

historia ym

Tak naprawdę dziękować musimy i powinniśmy Wojciechowi Cejrowskiemu, który dzięki swoim podróżom po różnych regionach Ameryki Południowej pokazał Polakom jak żyją tamtejsi ludzie, czym się stołują, co piją i jak żyją. Jak wiadomo, Pan Wojciech ma niesamowitą siłę przekazu, jest bardzo charyzmatyczną personą, dlatego też i Polacy nabrali ochoty spróbować czegóż on tam próbuje w swoich programach i dlaczego ciągle coś popija przez dziwną rurkę, a obok siebie zawsze ma termos.

Na sklepowych półkach w punktach zielarskich czy herbaciarni zaczęły więc pojawiać się yerby pakowane i te na wagę, dzięki czemu mateiści (wielbiciele Yerby) zaczęli mieć szeroki wybór naparu, który jak się okazało, stałsię hitem również w naszym kraju.

Mieszkańcy pozostałych krajów Europy zdecydowanie wcześniej, a to za sprawą Jezuitów. Otóż już na początku XVI wieku zapoczątkowali oni masowy eksport Yerby z krajów południowoamerykańskich na nasz kontynent. To właśnie wtedy Europejczycy poznali smak Yerby i to już wtedy pokochali ją również za jej właściwości.

I choć nasi rodacy musieli poczekać nieco dłużej, to najważniejsze jednak jest, że w końcu możemy się cieszyć Yerbą! To co, idziemy zaparzać mate?

 

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate