02 lt.

Jak wybrać naczynie do Yerba Mate?

Naczynie do Yerba Mate

Yerba Mate ma wiele ciekawych właściwości, a jej picie to prawdziwy rytuał. Chwila przyjemności z naparem od wieków wygląda podobnie – także dziś Yerbę pija się w tradycyjny sposób, co sprawia, że staje się jeszcze bardziej oryginalna.
Bardzo ważnym elementem tego rytuału jest naczynie do Yerba Mate. Można wyróżnić cztery grupy: drewniane, ceramiczne, naczynie do Yerby z tykwy, także guampę. Jakie właściwości mają poszczególne grupy? Wyjaśnimy czym się charakteryzują, aby pomóc Wam w wyborze 🙂

Naczynie do Yerba Mate wykonane z drewna

Tego typu naczynka są bardzo osobliwe, a wykonuje się je z różnego rodzaju drzew – może mieć to niewielki wpływ na smak Yerba Mate. Naczynia tego typu kuszą niezwykle ciekawym wyglądem, a co z ich funkcjonalnością? Trzeba mieć na uwadze, że drewno jest podatne na pękanie – aby temu zapobiec konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie matero – proces ten nazywany jest currado (więcej: Co to jest currado, czyli jak przygotować naczynie do Yerba Mate).
Wyróżniamy kilka rodzajów naczyń do Yerba Mate:

  • palo santo – jest cenione za naturalność i ciekawy aromat. Naczynie to nie pochłania zapachów, dlatego można śmiało parzyć różne odmiany Yerby
  • pampeano – to naczynko wykonane w całości z drewna, a jego cechą szczególną jest specjalna rynienka. Wlewamy do niej wodę, a ta spływa po ściankach stopniowo zalewając susz. W ten sposób nie musimy dbać o odpowiednie usypanie kopczyka Yerby wewnątrz naczynia.
  • algarrobo – to matero jest szczególnie wytrzymałe i trwałe. Cieszy się największą popularnością wśród fanów Yerba Mate

Oprócz tego dostępne są naczynia drewniane okute metalem – takie połączenie sprawia, że jest bardzo solidne i nie trzeba się martwić o ewentualne pękanie.

naczynie do yerby

Yerba Mate – naczynia z owocu

Z pewnością kojarzycie te osobliwe naczynia do Yerba Mate – są okrągłe, najczęściej czarne lub brązowe. Wykonywane są z owocu tykwy, która rośnie w krajach Ameryki Południowej. Otwór najczęściej zabezpieczony jest solidnym, metalowym pierścieniem. Można spotkać zdobione, obszyte skórą sztuki. Wybierając to naczynie do Yerby, musimy mieć na uwadze, że przed pierwszym parzeniem należy je odpowiednio przygotować.
Tutaj wyróżnić możemy dwa różne typy matero, które wykonywane są z różnych części owocu tykwy:

  • calabaza – tworzona z dolnej części, ma charakterystyczny okrągły kształt. To jedno z najpopularniejszych naczynek, a przy tym niedrogie. Jeśli decydujemy się na ten wybór, musimy pamiętać o dokładnym przygotowaniu tykwy jeszcze przed pierwszym parzeniem Yerba Mate. Naczynie powinno być oczyszczone z pozostałości miąższu. Wszystkie informacje na temat przygotowania wszystkich naczynek znajdziesz na naszym blogu 🙂
  • porongo – to górna część, która jest węższa, a jej ścianki są nieco grubsze. Ma to wpływ na dłuższe utrzymywanie temperatury, jest również znacznie odporniejsze na pękanie. Nie trzeba oczyszczać go z miąższu, wystarczy je dokładnie wypłukać ciepłą wodą

Każdą tykwę trzeba chronić przed nadmiarem wilgoci. Po wypiciu Yerby opróżniamy naczynie, nie zostawiamy w nim suszu – to mogłoby zaszkodzić naszemu matero, a przecież chcemy cieszyć się nim jak najdłużej.

yerba mate naczynia

Naczynie do Yerby – praktyczna ceramika i guampa

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się naczynia do Yerba Mate wykonane z ceramiki. To praktyczny materiał, który nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy ciepła wodą i odrobina detergentu. Są niedrogie, a przy tym występują w bardzo wielu kolorach, rozmiarach i kształtach. Ceramika w żaden sposób nie wpływa na smak naparu, co dla jednych jest zaletą, dla innych wadą. Nie musimy martwić również, jeśli zostawimy pełne naczynie do Yerby na dłuższy czas.
Wśród wszystkich naczynek, najbardziej wyróżnia się guampa. Wykonana jest z rogu bydlęcego lub kopyta. To zdecydowanie ciekawe rozwiązanie, jednak służy wyłącznie do terere, czyli naparu na zimno.

naczynie do yerba mate

Naczynie do Yerba Mate – znajdź własne

Wybór konkretnego naczynia zależy wyłącznie od gustu i predyspozycji. Jedni wolą naturalne rodzaje, jak tykwa czy drewno, inni stawiają na ceramikę lub metal. Nie ma to znaczenia dla właściwości Yerba Mate. Naczynia mają nam służyć, a przy tym ciekawie wyglądać. Duże znaczenie ma także fakt, czy o konkretne matero trzeba szczególnie dbać.
Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy sprawę wyboru naczynia do Yerby i ufamy, że każdy znajdzie idealną wersję dla siebie.

Zobacz nasze naczynia do Yerba Mate!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate