11 mar

Jak pić Yerba Mate? Cudowny Ostrokrzew Paragwajski

Jak pić Yerba Mate

O  wspaniałych właściwościach naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, popularnie zwanego yerbą, rozpisujemy się już od dłuższego czasu. Cóż, uwielbiamy Yerba Mate i możemy pić ją ciągle. Jednak należy pamiętać, że jej działanie na nasz organizm może zależeć od sposobu, w jaki spożywamy napar.

Jak pić Yerba Mate? Przed, czy po posiłku?

Pewnie wiele z początkujących fanów naparu nie do końca wie, jak pić yerba mate. Możemy pić ją o każdej porze dnia, jednak warto wiedzieć, że spożywanie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego na czczo może nie wszystkim służyć. Bywa tak, choć to oczywiście nie jest regułą, że wypity na czczo intensywny napar może spowodować krótkotrwałe problemy żołądkowe. Dlatego bezpieczniej będzie delektować się yerbą, kiedy nie doskwiera nam głód, choć oczywiście są też tacy, którzy piją ją na czczo i czują się świetnie. Warto dodać, że jeśli spożywamy napar po posiłku, to dodatkowo wpływa on korzystnie na odchudzanie. W związku z tym najlepiej wypić yerbę w ciągu około 30 minut po spożyciu posiłku, zwłaszcza jeżeli był bogaty w tłuszcze. Jej składniki obniżają aktywność enzymu trawiennego – lipazy trzustkowej, która odpowiada za wchłanianie tłuszczów.

herbata yerba mate

Ostrokrzew paragwajski na ciepło czy na zimno?

Yerba Mate można zalać zarówno gorącą, jak i zimną wodą. Różnica polega na tym, że w przypadku procesu zaparzania uzyskujemy zdecydowanie mocniejszy napar o intensywniejszym smaku, który działa bardziej pobudzająco. W drugim przypadku mamy do czynienia z tak zwanym tereré, czyli orzeźwiającym napojem, popularnym nie tylko w Ameryce Południowej. Różnica temperatury, w jakiej przygotowujemy yerbę, wpływa na „moc” napoju. Im niższa temperatura wody, którą zalewamy susz, tym mniejsza „moc” Yerba Mate. Właściwości są nieco słabsze, ponieważ ilość uwalnianej z liści kofeiny jest mniejsza. Jak pić Yerba Mate? Najlepiej tak jak nam smakuje! Wersja na zimno jest słabsza, dlatego można po prostu częściej po nią sięgać.

yerba

Yerba – jak często ją pić?

Teoretycznie nie ma ścisłej instrukcji, która dotyczy tego, ile można wypić naparu z ostrokrzewu paragwajskiego w ciągu dnia. Kilkukrotne zalewanie suszu wydaje się być normą wśród miłośników Yerba Mate. Jednak oczywiście należy kierować się zdrowym rozsądkiem i „słuchać” swego organizmu, bo jak mawia polskie przysłowie: „co za dużo to niezdrowo”. Mamy nadzieję, że naszym wpisem przybliżyliśmy Wam jak pić yerba mate, by cieszyć się jej niezwykłymi właściwościami.

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate