07 Wrz

Herbata a Yerba Mate

Herbata yerba mate

Bardzo często w rozmowach z naszymi klientami oraz w Internecie spotykamy się ze sformułowaniem: herbata Yerba Mate. Nie jest to prawidłowe określenie – dzisiaj wyjaśnimy dlaczego Yerba i herbata to dwa odmienne napoje.

Herbata Yerba Mate – porównanie

Oczywiście, sam wygląd yerby bardzo przypomina herbatę. Yerba Mate także składa się z suszonych lisktów. Sposób przyrządzania także jest niemal taki sam, można zalać je gorącą lub chłodną wodą. Co ciekawe, zarówno ostrokrzew, jak i popularna herbata dostępne są w formie saszetek do zaparzania. Oba te produkty mają w sobie kofeinę, mimo że działanie nie jest takie samo.

yerba

Yerba a herbata – jakie są różnice?

Różnicą jest tradycyjny sposób parzenia Yerba Mate. Do tykwy nasypuje się znacznie więcej suszu, niż w przypadku klasycznej herbaty. Yerba Mate ma oczywiście zupełnie inny smak oraz działanie. Tykwa naparu mocno pobudza, zawiera również ogromną ilość różnych witamin. Oczywistą różnicą jest samo pochodzenie, są to napary z zupełnie innych roślin, ale również krajów. Herbata pochodzi z dalekiego Wschodu, yerba z Ameryki Południowej.

tykwa

Tykwa pełna naparu

Jak widzicie, Yerba Mate bardzo różni się od klasycznej herbaty. Jeśli chodzi o działanie, podobna jest bardziej do kawy. Mocno pobudza i daje energię na cały dzień. Natomiast w smaku jest zupełnie oryginalna i trudno porównać ją do czegokolwiek innego. Ma również unikalny sposób parzenia – tykwa i bombilla to podstawa dla każdego miłośnika ostrokrzewu.
Nazywanie Yerby herbatą nie zmieni oczywiście jej przeznaczenia ani oczywiście działania, jednak warto wiedzieć, dlaczego jest ona odrębnym naparem, który działa i smakuje zupełnie inaczej niż dobrze znana wszystkim herbata.