18 Kwi

Guarani

Guarani

Guarani – nazwa brzmi łudząco podobnie do znanego owocu, który pojawia się jako dodatek do Yerba Mate, a jednak chodzi o coś zupełnie innego. Guarani to indiańskie plemię, od którego zaczęła się cała historia naparu znanego dziś jako Yerba Mate – właściwości pobudzające już wtedy zostały docenione.

Yerba Mate w plemieniu Guarani

Yerba Mate to napój, który od dawna należy do codzienności ludzi zamieszkujących tereny Ameryki Południowej. Początki parzenia suszu ostrokrzewu miały miejsce wieki temu. Blisko rzeki Paragwaj osiedlili się Indianie z plemienia Guarani, którzy odkryli, że przeżuwanie liści ostrokrzewu ma ciekawe działanie. Nie odczuwali po tym zmęczenia, a ich organizmy skutecznie się oczyszczały. Nic dziwnego, że zaczęto sporządzać napar, który szybko stał się popularny. Guarani pili go każdego ranka, często dosładzając, dzięki temu mieli energię do pracy na cały dzień. Dopiero w wieku XVII, gdy do Indian przybyli Jezuici, została rozpowszechniona i dziś w większości krajów można spotkać osoby z Yerba Mate. Właściwości korzystne dla zdrowia oraz mocne pobudzenie to powody, dla których coraz więcej osób po nią sięga.

Yerba Mate darem od bóstw

Na tamtych terenach krąży mit, według którego cudowny napar z ostrokrzewu został podarowany Indianom przez boginię Arię. Guarani uratowali jej życie, a ona postanowiła w podzięce obdarzyć ich niezwykłą recepturą oraz sposobem parzenia i picia ostrokrzewu. Niezależnie od tego, czy Yerba Mate jest darem bogini, czy po prostu rośliną o niezwykłych właściwościach, warto ją pić, co potwierdzają fakty o jej dobroczynnym działaniu na nasz organizm, więcej: Yerba Mate skład witaminy i minerały.

Yerba Mate – właściwości najważniejsze dla zdrowia

Indianie z plemienia Guarani zapewne niewiele wiedzieli o składzie cudownego naparu, my jednak mamy dzisiaj mnóstwo informacji, dzięki którym można zrozumieć właściwości Yerba Mate. Właściwości jest wiele: zawiera wiele witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, obniża cholesterol, przyspiesza metabolizm… Można by wymieniać tak bardzo długo. Warto wiedzieć, że regularne picie Yerba Mate przynosi same korzyści. Pobudza, orzeźwia i poprawia zdrowie.
 
« Powrót do Słownika Pojęć

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate