25 marzec

Gdzie rośnie Yerba Mate?

plantacja yerba mate

Yerba Mate już na dobre zagościła w polskich domach. Zastanawialiście się kiedyś, skąd dokładnie pochodzi susz, z którego przygotowuje się napój – yerbę i w jakim środowisku naturalnie rośnie?

Miejsce pochodzenia tej rośliny zdradza nam już mniej popularna, botaniczna nazwa, czyli ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis). Oczywiście nie tylko, zgodnie z nazwą gatunkową, należy poszukiwać miejsca występowania tej rośliny w Paragwaju. Nazwa botaniczna wiąże się z obszarem, w którym odnaleziono i sklasyfikowano pierwszy raz tę roślinę. Ostrokrzew paragwajski rośnie dziko również w Brazylii,  Argentynie i Urugwaju, a także uprawia się go tam w celach przemysłowych.

plantacja yerba mate

Ostrokrzew paragwajski jest rośliną subtropikalną, więc najważniejszym warunkiem klimatycznym jest ilość opadów, która rocznie przekracza 1200 mm, a w okresie suchym pojawia się ich minimum 250 mm.  Roślina ta jest wrażliwa na niskie temperatury, może przetrwać jedynie w warunkach, w których temperatura nie spada do -6°.

Jak mawia stare polskie przysłowie: „dla chcącego nic trudnego”. Mimo klimatycznych ograniczeń można znaleźć w sieci porady z cyklu „Do It Yourself” i zabawić się w hodowcę tej egzotycznej rośliny. Kilka porad na ten temat opisaliśmy już kiedyś na blogu we wpisie po tytułem „Uprawa Yerba Mate – czy możemy sami wyhodować Ostrokrzew Paragwajski?”. Spróbujecie? 😉

yerba_mate

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate