06 Kwi

Elaborada

Elaborada

Elaborada to napis często widniejący na opakowaniu Yerba Mate. Pojawia się również w najbardziej popularnych odmianach. Czasami zamiennie używane jest określenie „con palo”. Co to oznacza i jak zmienia działanie herbaty paragwajskiej?

Yerba Mate z patyczkami czy bez – oto jest pytanie!

Yerba Mate możemy spotkać w dwóch postaciach: zawierające gałązki ostrokrzewu lub ze zmniejszoną ich ilością. Ze względu na skład jest ona często porównywana do znanego napoju i nazywana herbatą paragwajską.
Niemożliwe jest całkowite usunięcie wszystkich patyczków i nie ma to też większego sensu. Yerba Mate Elaborada to rodzaj suszu, który zawiera szacunkowo około 65 procent suszu i 35% patyczków. Same patyczki nie grają roli jeśli chodzi o działanie zdrowotne lub pobudzające, jednak stanowią swego rodzaju filtr, który skutecznie hamuje dostawianie się pyłu do bombilli.

Elaborada Yerba Mate – najpowszechniejszy typ naparu

Większość odmian Yerba Mate występuje jako Elaborada, ponieważ ten typ suszu jest najbardziej popularny. Patyczki potrafią filtrować pył, dlatego picie staje się wygodniejsze. Elaborada spotykamy w różnych odmianach: m.in. Pajarito i Amanda (zapraszamy: Yerba Mate Amanda)

Herbata paragwajska – skład i działanie

Yerba Mate ma ciekawy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ma formę suszonych listków, dlatego zdarza się że określa się ją herbatą paragwajską. Nie jest to do końca poprawna nazwa, ponieważ smak i działanie niewiele ma wspólnego z popularnym napojem. Tradycyjne parzenie odbywa się zupełnie inaczej, chociaż istnieje rozwiązanie dla tych osób, które lubią herbatę. Yerba Mate można bowiem kupić w formie saszetek do zaparzania. Ma słabsze działanie, jednak to zdecydowanie zdrowsza. Herbata paragwajska w torebkach nazywa się cocido.
 
« Powrót do Słownika Pojęć

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate