chatkazyerbamate.pl

Blog tematyczny o herbatach, diecie, kuchni, przepisach i zdrowiu.

Dieta

Dieta półpłynna co jeść – pomysły na posiłki

Dieta półpłynna co jeść – pomysły na posiłki

Dlaczego by nie wdrożyć diety, która jest łagodna dla naszego układu pokarmowego i jednocześnie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie? Poznaj dietę półpłynną, która stanowi odpowiedź na to pytanie. W tym artykule dowiesz się, co to takiego jest dieta półpłynna, jakie są zasady jej stosowania, co można jeść i jakie są pomysły na posiłki.

Podstawy diety półpłynnej

Dieta półpłynna to jadłospis składający się głównie z łatwostrawnych potraw o konsystencji, której nie trzeba gryźć. Zalecana jest m.in. podczas rekonwalescencji po operacjach, w leczeniu chorób układu pokarmowego, czy dla osób mających problemy z połykaniem. Posiłki w tej diecie powinny być bogate w witaminy i minerały, a jednocześnie niskoenergetyczne i niewielkich rozmiarów.

W praktyce oznacza to, że dieta półpłynna opiera się głównie na zerówkach, zupach, kremach czy musach. Ważne, aby dobrze zgryźć i rozdrobnić spożywane składniki. Są one łatwo przyswajalne i nie obciążają zbytnio układu pokarmowego, choć nie zawsze dają uczucie sytości.

Polecane produkty w diecie półpłynnej

Wśród produktów polecanych w diecie półpłynnej znajdują się przede wszystkim zupy kremy, ziemniaki puree, jogurty naturalne, owoce zmiksowane do postaci musu czy galaretki owocowe. Niezastąpione będą też lekkie rosoły, które dostarczą organizmowi niezbędnych elementów mineralnych.

Z produktów spożywczych ze względu na ich delikatność i łatwość w trawieniu polecane są:

  • chude mięsa,
  • gotowane warzywa,
  • owoce (oprócz tych o wysokim stężeniu kwasów owocowych),
  • ryby,
  • kasze,
  • jogurty bez dodatków cukru.

Podczas stosowania diety półpłynnej należy unikać jedzenia surowych owoców i warzyw, tłustych mięs, orzechów, chleba razowego, produktów pełnoziarnistych i innych pokarmów, które są trudne do strawienia.

Przykładowe przepisy na półpłynne posiłki

Planowanie posiłków nie musi być trudne, nawet jeśli decydujemy się na dietę półpłynną. Oto kilka smacznych propozycji:

Zupa krem z dyni

Dyniowego z cukinii zblenderować. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z kleksem jogurtu naturalnego, który dodatkowo ułatwi spożycie zupy.

Mus bananowo-jabłkowy

Banan i jabłko zmiksować na gładki mus. Dodać łyżkę jogurtu naturalnego i odrobinę cynamonu. Słodkie i zdrowe!

Puree ziemniaczane

Gotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę, dodać łyżkę masła i trochę mleka. Wymieszać na gładką masę. Puree ziemniaczane to zawsze dobry pomysł!

Dieta półpłynna może być nie tylko zdrowa, ale też smaczna. Wymaga jednak odrobiny kreatywności i zaangażowania w zaplanowanie i przygotowanie posiłków.

Udostępnij

O autorze

Zespół młodych redaktorów, pasjonujących się ogólną wiedzą na temat budownictwa, domu i wnętrza. Nasze artykuły dostarczają masę przydatnej wiedzy oraz cennych wskazówek.