16 lut

Co to jest Tereré?

Terere

Yerba Mate to niezwykły napar, który ma wiele ciekawych właściwości. Nie wszyscy wiedzą jednak, że można pić go na różne sposoby. Najczęściej zalewa się go gorącą wodą, jednak nie zawsze się to sprawdza – w upalne dni szukamy raczej czegoś na ochłodę. Odpowiedzą jest Yerba Mate na zimno, czyli właśnie Terere. W dzisiejszym wpisie dowiecie się co to jest terere, jak smakuje oraz co z właściwościami Yerba Mate w tej wersji.

Terere – orzeźwiająca wersja Mate

Co to jest terere i jak wpływa na działanie naparu? Bez obaw – Yerba Mate na zimno zachowuje wszystkie cenne właściwości. Terere jest szczególnie popularna w Paragwaju, w brazylijskim stanie Mato Gross, a także w Północnej Argentynie – tam nazywane jest „mate frio”.
Terere pili już Indianie Guarani, jednak dopiero Paragwajczycy spopularyzowali ten rodzaj naparu. Miało to miejsce w latach 30 XX wieku, kiedy to żołnierze skonfliktowanych ze sobą Boliwii i Paragwaju otrzymywali zimną Yerbę, aby ugasiła ich pragnienie w upalne dni. Po wojnie ten zwyczaj był kontynuowany. Dziś w Paragwaju powszechny jest widok osób pijących terere, a na ulicach można spotkać automaty z chłodną Yerbą.

yerba mate na zimno

Co to jest terere, czyli jak przygotować zimny napar z ostrokrzewu

Yerba Mate na zimno jest niezwykle orzeźwiająca, a jednocześnie zachowuje wszystkie właściwości. Doskonale pobudza, poprawia nastrój, oczyszcza organizm oraz dostarcza mnóstwa witamin. Co to jest terere? To nic innego, jak ten sam susz, który używamy do parzenia na gorąco, jedyną różnicą jest temperatura wody. Trzymajmy się zasady, że im zimniej tym lepiej – warto zalewać Yerbę wodą z kostkami lodu. Terere potrzebuje nieco więcej czasu, aby zyskać intensywny smak i moc działania.

co to jest terere

Yerba Mate na zimno – które odmiany suszu są najlepsze?

Do parzenia Yerba Mate na zimno najlepiej jest wybrać rodzaj ostrokrzewu, który jest dosyć grubo cięty. Do terere doskonale pasują wersje smakowe lub z ziołami. Oczywiście można również samodzielnie dodać sok z owoców lub wybrane zioła i w ten sposób cieszyć się niezwykle orzeźwiającym smakiem Yerba Mate. Jeśli chcecie, możecie wyposażyć się w specjalne naczynie do terere, czyli guampę, jednak nie jest to konieczne – równie dobrze sprawdzi się zwykłe matero.
Teraz wiecie już co to jest terere – pora na wypróbowanie! A może mimo wszystko wolicie wersję tradycyjną na gorąco? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate