20 Sty

Co to jest curado, czyli jak przygotować naczynie do picia Yerby?

Currado

Abyśmy mogli cieszyć się Yerba Mate w tradycyjnym matero, musimy je odpowiednio przygotować. Przed pierwszym parzeniem konieczne jest wykonanie kilka kroków. curado – to krótkie słowo jest określeniem odnoszącym się do tego jak przygotować naczynko do Yerba Mate. Proces ten dotyczy przede wszystkim naczynek wykonanych z owocu tykwy oraz drewnianych. Co to jest curado i na czym polega?

Curado tradycyjnej tykwy

Tykwa to nic innego jak matero wykonane z owocu rosnącego w Ameryce Południowej. Wyróżnić można dwa rodzaje. Porongo ma grubsze ścianki i jest nieco węższe, a wykonuje się je z górnej części tykwy. Ta dolna tworzy natomiast calabazę, która charakteryzuje się bardziej okrągłym kształtem. W obu przypadkach konieczne jest odpowiednie przygotowanie naczynia zanim zabierzemy się do pierwszego parzenia Yerba Mate.
Pierwszym krokiem curado jest dokładne wypłukanie tykwy ciepłą wodą. Następnie wsypujemy susz Yerba Mate, tak aby zajął około 3/4 objętości naszego naczynka. Zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 24 godziny. Jeśli susz nasiąknie wodą, należy jej dodać. Po tym czasie opróżniamy naczynko i powtarzamy cały proces.

co to jest curado?

Co to jest curado naczynia z drewna

Tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Co to jest curado naczyń drewnianych? Ma na celu zapobieganie pękaniu. Powinniśmy wykonać je przed pierwszym parzeniem Yerba Mate i powtarzać co jakiś czas, aby jak najdłużej cieszyć się tym oryginalnym matero. Naczynie wykonane z drewna nosi nazwę palo santo. Jest bardzo osobliwe, a spotkać możemy zarówno wersje klasyczną oraz okutą metalem. W przypadku tej drugiej nie trzeba przeprowadzać curado, ponieważ metal doskonale zabezpiecza przed pękaniem. Jak przygotować naczynie do Yerba Mate wykonane w całości z drewna? Otóż cała tajemnica tkwi w tłuszczu. Najpierw trzeba dokładnie wypłukać wnętrze ciepłą wodą, a później wetrzeć w ścianki nieco oliwy. Zostawiamy naczynie na 2-3 doby, po czym znów wypłukujemy ciepłą wodą. Gotowe! Możemy już cieszyć się trwałym i oryginalnym matero.

jak przygotować naczynie do yerba mate

Jak przygotować naczynie do Yerba Mate? Algarobbo, drewno cytrynowe, guampa

Jeśli nasze naczynko wykonane zostało z drewna cytrynowego, algarobbo lub jest to guampa, nie musimy wcierać oleju czy parzyć liści herbaty. W tym przypadku curado polega na wypłukaniu matero ciepłą wodą.
Naczyń do Yerba Mate jest dużo, a to jakie wybierzemy zależy od naszego gustu oraz potrzeb. Zajrzyj do naszego sklepu, jeśli szukasz oryginalnego i praktycznego naczynia do Yerba Mate.
Nie zapomnij, że to, jak przygotować naczynie do Yerba Mate, zależy od materiału, z jakiego zostało wykonane. Jednak czy curado jest absolutnie konieczne?

Curado – dlaczego warto je wykonać

Wiemy już co to jest curado, ale czy jego wykonywanie jest konieczne? W przypadku tykwy najlepiej jest je wykonać, ponieważ miąższ owocu może wywołać dolegliwości żołądkowe. Palo santo natomiast będzie znacznie trwalsze jeśli dokładnie wetrzemy w jego ścianki tłuszcz. Bez tego mogą pojawić się pęknięcia. Podsumowując, jeśli chcemy cieszyć się pięknym naczynkiem przez długi czas, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie jeszcze przed pierwszym zaparzeniem ulubionego naparu z ostrokrzewu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate