14 Lut

Bursera sarmientoi

Bursera sarmientoi

Bursera sarmientoi to gatunek drzewa rosnącego głównie na terenie Ameryki Południowej. Często stosowane jest do produkcji matero, czyli specjalnego naczynia do picia Yerba Mate. Te drewniane bez względu na gatunek drewna z jakiego zostały wykonane, nazywane są palo santo. Yerba Mate sklep oferuje ciekawe naczynka, spośród których na pewno znajdziecie coś dla siebie. Czy gatunek drewna ma wpływ na smak Yerba Mate i właściwości?

Co daje picie Yerba Mate w drewnie?

Drewniane naczynia do Yerba Mate są bardzo oryginalne. Bursera sarmientoi używane jest w kadzidłach, które pomagają osobom chorującym na astmę lub alergię, dzięki temu nasza Yerba Mate staje się jeszcze zdrowsza. Jednak naczynie drewniane wymaga więcej uwagi, niż na przykład ceramiczne. Trzeba pamiętać o dobrym wysuszeniu i przeprowadzaniu currado (to proces zabezpieczania, który polega na wtarciu oleju w ścianki). Zapobiegnie to pękaniu, dzięki czemu długo będziemy cieszyć się ulubionym naczyniem do Yerba Mate. Właściwości naparu pozostają tak samo korzystne, a drewno może dodać nieco od siebie – szczególnie na początku użytkowania.

Bursera sarmentoi – drzewo idealne do Mate

Drzewo Bursera sarmentoi jest wyjątkowo trwałe, dlatego palo santo może służyć nam przez wiele lat. Ten gatunek cechuje się dużą odpornością wilgoć. Znacznie mocniejsze są naczynia okute dodatkowo metalem – to doskonałe zabezpieczenie przed pękaniem, dlatego jeśli posiadamy taką wersję matero, nie musimy przeprowadzać currado, aby móc cieszyć się naparem w tym naczynku przez długi czas.

Yerba Mate – właściwości w drewnianym mate

Co ze smakiem i działaniem Yerba Mate? Właściwości wciąż są takie samie – napar pobudza, oczyszcza, poprawia samopoczucie oraz dostarcza wielu witamin. Smak może być nieco inny, ale nie jest to bardzo drobna różnica. Drewniane naczynka mogą dodać do Yerby więcej drogocennych składników, dlatego zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę. Oczywiście wszystko zależy od gustu. Niektórzy mateiści uwielbiają naczynka drewniane, inni tykwy, a jeszcze inni ceramiczne. Na szczęście wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂
 
« Powrót do Słownika Pojęć

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate