11 Lut

Bursera graveolens

Bursera graveolens

Bursera graveolens to jedno z rodzajów drewna, które stosuje się do produkcji naczynia do picia Yerba Mate. Wyglądają one bardzo oryginalnie, dodatkowo posiadają właściwości zdrowotne. Drewniane naczynia nazywane są palo santo i stanowią bardzo osobliwą kategorią wśród naczynek do herbaty paragwajskiej.

Bursera graveolens to wyjątkowe i rzadkie drzewo

Bursera graveolens charakteryzuje się dużą twardością, dzięki czemu naczynie jest bardzo solidne. Często obija się je metalem, dzięki czemu nie pęka i służy do picia Yerba Mate przez dłuższy czas. Niestety, częsta wycinka drzew sprawiła, że obecnie Bursera graveolens jest bardzo rzadkie. Problem tkwi w trudności rozmnożenia w naturalnych warunkach. Nasiona stanowią świetne pożywienie dla zwierząt, więc aby posadzić drzewko, konieczne jest przeniesienie jej do specjalnej szkółki leśnej.

Drewniane naczynie to świetna rzecz dla każdego miłośnika Yerba Mate

Yerba Mate smakuje nieco inaczej, kiedy używa się do picia innego rodzaju naczynia. Drewo daje specyficzny posmak, a do tego charakteryzuje się właściwościami zdrowotnymi – jest świetne na przykład dla astmatyków. Pamiętajmy jednak, że naczynia wykonane z drewna wymagają „specjalnego” traktowania. Chodzi tutaj głównie o to, aby nie zostawiać wilgotnego suszu wewnątrz na dłużej, a opróżniać po wypiciu ostatniego zalania. Warto również pamiętać, aby co jakiś czas wykonać currado, czyli proces zabezpieczania tykwy. W przypadki matero drewnianego trzeba wetrzeć w ścianki odrobinę oleju. Zapobiega to pęknięciom i przedłuża trwałość naszego naczynka – wówczas będziemy mogli cieszyć się herbatą paragwajską w ulubionym matero przez długi czas 🙂

Herbata paragwajska w niezwykłej tykwie

Rytuał parzenia i picia Yerba Mate jest bardzo osobliwy. Trzeba usypać kopczyk suszu, zalać odpowiednią temperaturą. Naczynia, których używamy odgrywają tutaj bardzo ważną rolę. Są nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Yerba Mate, czy inaczej herbata paragwajska smakuje w ten sposób jeszcze lepiej! A Ty masz już ulubione matero?:)
 
« Powrót do Słownika Pojęć

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate