15 Sty

Alkaloidy purynowe

Alkaloidy purynowe

Alkaloidy purynowe to związki pochodzenia roślinnego, które posiadają w swojej strukturze cząsteczki azotu (przez co zaliczane są jako środki oddziałujące na organizm). Alkaloidy należą do różnego rodzaju związków heterocyklicznych, według których wyróżnia się poszczególne kategorie, m.in.: aminy, pochodne tropiny, chinolinowe oraz właśnie purynowe. Jaki to ma związek z Yerba Mate? Właściwości pobudzające biorą się właśnie z tych związków.

Alkaloidy purynowe wpływają na pobudzenie

Alkaloidy purynowe to: kofeina, teobromina, i teofilina. Najbardziej znana jest kofeina, jednak wszystkie trzy substancje występują w kawie, herbacie czy nawet kakao. Mają wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego, układu oddechowego oraz wpływają na zwiększenie aktywności serca (oddziaływanie różni się nieco w tych trzech przykładach).

Yerba Mate czyli zdrowa kawa

Alkaloidy purynowe znajdują się między innymi w ostrokrzewie paragwajskim, czyli również w naparze Yerba Mate. Właściwości pobudzające sprawiają, że jest on świetnym zamiennikiem kawy, który dodaje energii na wiele godzin (więcej: Yerba Mate a kawa i napoje energetyczne).
Do alkaloidów purynowych zalicza się również guaranę, która występuje w niektórych gatunkach Yerba Mate – zwykle tych mocno pobudzających.

Yerba Mate – właściwości dodające energii

Yerba Mate jest pełna drogocennych składników, które usprawniają działanie całego organizmu. Osoby sięgające po napar, chcą zazwyczaj korzystać z pobudzenia Yerba Mate. Właściwości te nie są identyczne jak w popularnej kawie. Mechanizm działania jest nieco inny. Kofeina zawarta w naparze (nazywana mateiną) wchłania się wolniej a energia uwalniana jest stopniowo. Nie ma nagłego przypływu energii, który ustąpiłby równie szybko. Dostajemy zastrzyk energii na wiele godzin.
 
« Powrót do Słownika Pojęć

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate