21 sie

5 mitów na temat Yerba Mate!

Ostrokrzew paragwajski

Yerba Mate jest sławna na całym świecie. Nic dziwnego, że dużo się o niej mówi i docierają do nas coraz to nowe rewelacje. Oczywiście, jak to zwykle bywa, nie wszystko jest prawdą. W dzisiejszym wpisie poznacie kilka mitów na temat naparu zwanego herbatą paragwajską.

Ostrokrzew paragwajski i mnożące się mity

Na temat Yerba Mate można znaleźć naprawdę wiele informacji. Opowieści, legendy, prawdy i mity – w co wierzyć, a na co przymknąć oko? Plotki rozprzestrzeniają się z prędkością światła, a osoby, które nie miały do tej pory do czynienia z Yerba Mate, często wierzą w te informacje. Bo skąd mogą wiedzieć, że nie są do końca zgodne z prawdą? Przybywamy z pomocą i wyjaśniamy kilka najważniejszych mitów związanych z naszym ulubionym naparem 🙂

Herbata paragwajska, a pochodzi z Argentyny?

Yerba Mate często nazywana jest herbatą paragwajską. Mimo to bardzo powszechnym mitem jest to, że pochodzi ona z Argentyny. Cóż, nie można podać jednego kraju, ponieważ różne odmiany Yerby pochodzą z różnych regionów. A najwięcej ostrokrzewu paragwajskiego rośnie… w Brazylii! Tak, to właśnie Brazylia jest największym eksporterem ten niezwykłej rośliny.

yerba mate

Yerba Mate czyli gorzka herbata? Absolutnie nie!

Yerba Mate nie jest herbatą, mimo że bardzo często jest tak nazywana. Te dwa napoje powstają z zupełnie innych roślin, różni się również sposób parzenia. Co ciekawe, producenci postanowili jednak wyjść z inicjatywą i stworzyć wersję ostrokrzewu w torebkach, dzięki czemu miłośnicy klasycznej herbaty mogą cieszyć się napojem najbardziej do niej podobnym.
 
Kolejnym mitem jest to, że prawdziwa Yerba Mate musi być gorzka. To prawda, jednak nie do końca. Ostrokrzew paragwajski ma bardzo charakterystyczny smak, a w różnych odmianach Yerba Mate jest mniej lub bardziej gorzki. Nie ma jednak przeciwwskazań by dodać miodu, soku, czy nawet cukru – to propozycja dla tych mateistów, którzy za tym gorzkim smakiem nie do końca przepadają. Nie wpłynie to na właściwości, a doznania smakowe będą zupełnie inne. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat picia i parzenia ostrokrzewu, zajrzyjcie tutaj: Yerba Mate dla początkujących.

herbata paragwajska

Ostrokrzew paragwajski obniży ciśnienie i pobudzi dzięki mateinie?

Bardzo często pojawiają się informacje, że Yerba Mate zawiera mateinę. Nie może być to prawdą, a powód jest bardzo prosty – czegoś takiego zwyczajnie nie ma! Skąd więc taka nazwa? Otóż potocznie przyjęło się nazywanie tak substancji pobudzających znajdujących się w ostrokrzewie paragwajskim. Tak naprawdę to kofeina, teobromina i teofilina są odpowiedzialne za dodawanie nam energii.
 
Często pytanie nas, czy herbata paragwajska może obniżyć ciśnienie. Pojawiają się takie informacje, jednak nie jest to potwierdzone i zdecydowanie nie powinniśmy bazować na podobnych rewelacjach. Jeśli zastanawialiście się, czy nie zamienić tabletek obniżających ciśnienie na Yerba Mate, to zdecydowanie powinniście skonsultować się z lekarzem. Z pewnością dobrze doradzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Yerba mate sklep

Zapisz się do newslettera, odbierz KUPON ZE ZNIŻKĄ NA ZAKUPY oraz eBook o Yerba Mate